Začiatkom októbra spoločnosť Apple sprístupnila širokej verejnosti novú verziu počítačového operačného systému macOS s názvom Catalina. Medzičasom sa začala skúšať beta verzia aktualizácie macOS Catalina 10.15.1, ktorá nedopatrením kalifornského technologického giganta odhalila nadchádzajúci 16-palcový MacBook Pro.

16-palcový MacBook Pro odhalený

Už dlhšie sa rozpráva o možnosti novšieho, výkonnejšieho a väčšieho notebooku od Apple. Dnes sa k nám dostáva prvý “podložený” dôkaz, ktorý potvrdzuje vývoj a čoraz bližší dátum predstavenia takéhoto zariadenia.

Portál MacRumors upozorňuje na súbory v macOS Catalina 10.15.1 Beta, ktoré obsahujú obrázok 16-palcového MacBooku Pro.

macbook pro macos catalina
Zdroj: macrumors.com

Súbory ikoniek nového laptopu od spoločnosti Apple pôvodne odhalil francúzsky portál MacGeneration, ktorý tiež ponúkol porovnanie medzi ikonkami 15 a 16-palcových modelov.

Vľavo sa nachádza aktuálny 15-palcový model s označením “MacBookPro15,1“. Vpravo sa nachádza nový model s označením “MacBookPro16,1“.

macbook pro
Zdroj: MacGeneration (macg.com)

Ako si všimnete z porovnania, rozdiely medzi dvoma zariadeniami sú len minimálne. Telo 16-palcového modelu bude len nepatrne väčšie, zatiaľ čo okraje okolo displeja budú len o niečo menšie.

Po priblížení obrázku 16-palcového modelu taktiež zistíme, že dotykový TouchBar už nebude cez celú dĺžku klávesnice. Do ľavého horného rohu sa totiž vráti fyzické tlačidlo “ESC” a v pravom hornom rohu nájdeme fyzické tlačidlo na zapnutie/vypnutie.

Čo o novinke vieme?

Uznávaný Apple analytik Ming-Chi Kuo ešte vo februári 2019 predpovedal, že spoločnosť koncom roka predstaví nový MacBook Pro s 16 až 16,5-palcovou obrazovkou. Keďže popri tohtoročných notebookoch predstavený nebol, stala sa pravdepodobnou aj možnosť, že na pultoch predajní ho uvidíme až v roku 2020.

Analytik z firmy IHS Markin menom Jeff Lin v lete odhalil technické špecifikácie nového MacBook Pro, ktorý by mali v najvyššej konfigurácii poháňať 8-jadrové Intel procesory 9. generácie Coffee Lake Refresh (ako pri aktuálnom 15-palcovom modeli).

Čo sa displeja týka, ten by mal mať rozlíšenie 3072×1920 pixelov. Ako sme vás informovali dávnejšie, MacBooky budú od roku 2021 využívať v displejoch technológiu mini-LED. To znamená, že prvý 16-palcový MacBook Pro ešte ostane u aktuálnej obrazovky s LED podsvietením a technológiou IPS.

novinka od apple
Zdroj: unasplash.com

Zmeny v hardvéri predstaví aj návrat klávesnice s nožnicovým mechanizmom. Spoločnosť podľa všetkého upúšťa od tzv. “butterfly switches,” ktoré v posledných rokoch obdržali množstvo kritiky. Nová klávesnica na všetkých MacBookoch (nie len na 16-palcovom) bude používať overené “scissor switches“, spevnené sklenými vláknami.

Všeobecné očakávania boli, že 16-palcový MacBook Pro bude mať úplne nový dizajn, no zdá sa, že navonok uvidíme len minimálne zmeny.

Zdroj: macrumors.com, macg.co

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.