Ako si vyrobiť vlastný prípravok na dezinfekciu rúk

Prípravok na dezinfekciu rúk neslúži ako náhrada kvalitného umývania rúk.

Svetom zúri smrteľná pandémia koronavírusu. V aktuálnych dňoch je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým byť ohľaduplný voči spoluobčanom, okolitému prostrediu a dodržiavať hygienu. Okrem nosenia rúška je najlepším krokom k zamedzeniu šírenia nákazy COVID-19 pravidelné umývanie rúk. Sú tu však aj ďalšie spôsoby, ako chrániť seba aj svojich blízkych.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) publikovala jednoduché inštrukcie. Vďaka nim si môžete z bežne dostupných prostriedkov sami vyrobiť gél alebo sprej na dezinfekciu rúk.

Ako už ste asi postrehli, už nejaký čas je veľmi ťažko zohnať antibakteriálne gély či iné prípravky, ktorými sa môžete dodatočne chrániť pred koronavírusom. Ingrediencie, ktoré potrebujete na domácu prípravu dezinfekcie, by však stále mali byť dostupné prakticky všade.

svetova zdravotnicka organizacia
Zdroj: who.int

Jednoduchý gél

Budete potrebovať nasledujúce ingrediencie:

  • Izopropylalkohol (99 % IPA)ide o lieh väčšinou používaný ako riedidlo, poslúžia ako dezinfekčná zložka
  • Čistý aloe vera gélposlúži ako základ pre roznášanie izopropylalkoholu a jeho udržanie na pokožke
  • Éterický vonný olejlen pre dodanie príjemnej arómy, nie je nutnosťou

Postup by nemohol byť jednoduchší. V nádobe zmiešajte izopropylalkohol a aloe vera gél v pomere 3:1. S ohľadom na viskozitu vášho gélu môžete pomer jemne zmeniť, aby sa výsledný prostriedok dobre nanášal, no majte na pamäti, že dezinfekčná zložka musí byť aspoň trištvrtinou .

Olejček na vôňu si, samozrejme, pridajte v množstve, ktoré vám vyhovuje, no pár kvapiek by malo stačiť.

dezinfekcia ruk
Zdroj: businessinsider.com

Komplikovanejší sprej

Budete potrebovať nasledujúce ingrediencie:

  • Izopropylalkohol
  • Glycerín alebo glycerolnie je nutnosťou, len zabraňuje liehu vysušovať vašu pokožku; ak nemáte glycerín, nezabudnite si po aplikovaní prípravku hydratovať pokožku
  • Peroxid vodíka
  • Destilovaná voda
  • Fľaša so sprejom

V nádobe zmiešajte 340 gramov izopropylalkoholu a 2 čajové lyžičky (10 ml) glycerínu. Následne pridajte 1 polievkovú lyžicu (15 ml) a 85 gramov studenej destilovanej (alebo prevarenej a vychladenej) vody.

Po poriadnom zamiešaní prípravok môžete naliať do plastovej fľaše so sprejovým nadstavcom.

“Recepty” na prípravky odkomunikoval zahraničný portál Wired podľa dostupných návodov a odporúčaní od Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Ešte raz by som vás na záver chcel upozorniť, že žiadna dezinfekcia na ruky, či už vami vyrobená alebo zakúpená, nenahrádza poctivé umývanie rúk s mydlom a vodou.

Zdroj: wired.com, who.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.