Americká armáda a aplikácia TikTok sú vo vojne

Americká armáda a aplikácia TikTok sú vo vojne. Vláda USA sa bojí o bezpečnosť svojich systémov a prísne tajných informácií, vydáva teda nové nariadenie, ktorým zakazuje populárnu sociálnu sieť, oznamuje The Wall Street Journal.

TikTok je jedna z najnovších sociálnych sietí, ktoré ovládli svet. Aplikácia na zdieľanie videí je populárna obzvlášť medzi tínedžermi a dospievajúcimi ľuďmi, no výnimkou nie sú ani dospelí ľudia, ktorí môžu byť zhodou okolností členmi armádnych zložiek.

Teraz sa k nám dostávajú informácie, že americká vláda vydala zákaz používania aplikácie, ktorý platí pre všetkých členov armády. Samozrejme, nariadenie sa netýka ich osobných zariadení, ale zariadení, ktoré im poskytla samotná vláda v rámci služby. Dôvodom majú byť obavy ohľadom bezpečnosti, ktoré sa týkajú TikToku.

Nová funkcia instagramu
Zdroj: themusicnetwork.com

TikTok vlastní čínska spoločnosť ByteDance, ktorú notoricky podporuje komunistická vláda Číny, ako aj trhy Pekingu a Šanghaja. To je pre americkú vládu dostačujúci výkričník.

Obavy a predchádzajúce zákazy

Obavy americkej vlády vychádzajú aj z možného scenára, kedy by čínska vláda nariadilo spoločnosti vydať citlivé dáta používateľov za účelom špionáže. Nie je známe, ako opodstatnené tieto obavy sú. Spoločnosť sa pred nedávnom na túto tému vyjadrila a tvrdila, že nielenže žiadne informácie o užívateľoch Číne nevydali, ale dokonca o to ani neboli požiadaní – teda aspoň v prvej polovici roka 2019.

Americká vláda ešte dávnejšie vydala zákaz používania aplikácie na vládnych zariadeniach pre vojenské letectvo USA, ako aj pre ozbrojené sily pobrežnej hliadky.

Dotykové displeje americkej armády
Zdroj: tinhte.vn

K situácii sa vyjadrila aj hovorkyňa Maj. Malinda Singleton. Tá pre zahraničný magazín povedala, že to nie je “nič nezvyčajné” a netýka sa to špecificky TikToku. Problém spočíva v tom, že členovia ozbrojených síl môžu cez sociálne siete omylom odhaliť armádne tajomstvá či prezradiť svoju polohu. Taktiež je tu hrozba kybernetických útokov na príkaz cudzích vlád.

Ako som spomínal vyššie, zákaz neplatí pre osobné zariadenia amerických vojakov. Ich nadriadení im však odporúčajú, aby sa aplikácie zbavili a odinštalovali ju aj z mobilov či tabletov ich rodín.

Zdroj: engadget.com, wsj.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.