Už “dlho” sme tu nemali škandál, však? Najnovšie zákazníkov rozzúrilo, že ich Apple iPhone batéria sa zrazu začala kaziť. Najväčší vtip je pritom v tom, že so samotným akumulátorom nemusí byť nič zle. Môže byť perfektne v poriadku, v dokonalom stave, batéria nemusí byť ani opotrebovaná, no váš iPhone vám zahlási, že je zlá a treba ju vymeniť. O čo teda ide?

apple logo
Zdroj: logosvectorfree.com

Apple iPhone batéria sa už nedá tak ľahko vymeniť

Za všetko môže softvérová zmena, ktorou sa Apple snaží ľudí odlákať od neautorizovaných opravárov (či toho, aby si ju vymieňali sami doma). V skratke ide o to, že keď sa na iPhone vymení batéria mimo Apple Store či autorizovaného predajcu Apple, v nastaveniach vám iOS začne vypisovať chybu. Konkrétne to je v sekcii nastavení batérie.

Vedľa položky “Battery Health”, teda zdravie batérie, vám telefón vypíše, že je potrebná návšteva servisu. Doteraz šlo o indikátor toho, že batéria je poškodená či stará a jej maximálna kapacita sa veľmi znížila. Po novom však upozornenie začínajú vypisovať aj iPhony, ktorých batéria je v úplnom poriadku, no nebola vymenená priamo v Apple Store.

Kontroverziu potvrdili (a zhoršili) už viacerí nezávislí opravári. Dokonca aj keď máte dva identické modely iPhonov s úplne novými batériami a navzájom ich vymeníte, smartfóny začnú vypisovať chybu – podnecovať používateľa, aby si šiel dať batériu vymeniť priamo u Apple za, samozrejme, veľkú finančnú prirážku.

Apple iPhone batéria
Zdroj: ifixit.com

Prečo? Peniaze. To už vieme. Avšak, ako vlastne iPhone rozpozná, že ide o “neoficiálne” nainštalovanú batériu?

Nové akumulátory sú vybavené malým čipom, ktorý sleduje kapacitu batérie, jej cykly, teplotu atď. Navyše je však vybavený softvérovým autorizačným systémom, ktorý je pri skladaní iPhonu spárovaný s unikátnou základnou doskou.

Prečo je to zlé?

Apple zastáva stanovisko, že ide o softvérovú funkciu, ktorá má uchrániť používateľov. Podľa rôznych názorov to však je len jednoduchý spôsob, ako odpútať pozornosť od toho, ako veľmi im novinka finančne pomôže.

Apple iPhone batéria
Zdroj: ifixit.com

Predstavte si situáciu, že máte auto a rozhodnete sa vymeniť si pneumatiky. Zistíte však, že v oficiálnom servise si za ich výmenu pýtajú 1 000 €. Vy však tie isté pneumatiky, ktoré by vám nasadili v oficiálnom servise, nájdete v nezávislom obchode za 50 €. Auto si teda prezujete sami – pretože to zvládnete – a popritom ušetríte peniaze. Z ničoho nič sa vám však na palubovke rozsvieti svetielko, že musíte navštíviť servis a nechať si ich vymeniť “oficiálne”.

Dobrou správou je, že alternatíva “výstražného svetielka” na iPhone nič neznamená. Aj neoficiálne vymenená batéria bude fungovať bezproblémovo, rovnako ako tá z Apple Store.

Zlé je však, že iOS vám tým automaticky ukryje možnosť skontrolovať si súčasný stav zdravia tejto batérie. Úplne najhoršie sú na tom však nič netušiaci zákazníci, ktorým tým Apple podrazil nohy. Ak mal niekto pred pol rokom vymenenú batériu mimo Apple Store, doteraz fungoval bezproblémovo. Z ničoho nič im však ich telefón odteraz začne vypisovať, že si ju musia nechať znova vymeniť. Aj keď to pritom vôbec nemusí byť potrebné.

Apple iPhone batéria
Zdroj: macworld.com

V konečnom dôsledku táto situácia znamená tri veci: nezávislí opravári prídu o peniaze, nič netušiaci zákazníci budú oklamaní a Apple si na tom pekne zarobí.

Čo si o tomto škandále myslíte vy? Vaše názory nám zanechajte v komentároch.

Zdroj: ifixit.com, endgadget.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *