Batéria na iPhone 11 / 11 Pro / 11 Pro Max

Portál 9to5Mac informuje o zámere spoločnosti Apple zlepšiť životnosť nových smartfónov. Aj preto je batéria na iPhone 11 / 11 Pro / 11 Pro Max vybavená novým softvérom a hardvérom, ktorý z nej vyčaruje čo možno najväčšie množstvo energie po čo možno najdlhší čas.

nove iphony
Zdroj: gizmodo.com.au

Apple vylepšil výkon batérie hneď niekoľkými spôsobmi. Tým prvým je ten najjednoduchší: zväčšenie energetického článku. Nový iPhone 113 110 mAh (2 942 mAh pri XR), iPhone 11 Pro3 046 mAh (2 658 pri XS) a iPhone 11 Pro Max3 969 mAh (3 174 mAh pri XS Max).

Ďalej krátkodobú aj dlhodobú životnosť batérie na nových vlajkových lodiach ovplyvňuje aj nový A13 Bionic čip od Apple. Ako uvádza portál Tom’s Hardware, jeho CPU sa skladá zo 6 jadier (2 supervýkonných / 4 energeticky šetrných) postavených na 7 nm výrobnom procese. Spoločnosť doňho napchala až 8,5 miliardy tranzistorov. Súčasťou čipu je aj nové 4-jadrové GPU (grafická karta) a 8-jadrové NPU (neural procesor, zameraný na AI, machine learning a rozšírenú realitu).

Čip je podľa všetkého priemerne o 20 % výkonnejší a o 30 % energeticky šetrnejší ako minuloročný A12 Bionic.

Dlhodobá živnotnosť

Ako uvádza samotný Apple na podstránke, veľký dôraz sa kládol aj na zlepšenie dlhodobej životnosti batérie znižovaním výkonu. Samozrejme, pre niekoho možno ide o kontroverzné a nesprávne rozhodnutie. Pri naozaj starých zariadeniach s pokazenými batériami však ide o spôsob, ako z nich ešte dostať zopár mesiacov relatívne bezproblémového používania.

Predstavenie Apple iPhone 11 oficiálne
Zdroj: youtube.com / Apple Special Event snímka obrazovky

“Nároky iPhone 11, iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max na energiu sú dynamicky monitorované, pričom výkon je prispôsobený tak, aby mohol v reálnom čase odrážať tieto nároky. Systém je pokročilejší ako pri prechádzajúcich iPhone batériách a funkcie manažmentu spotreby energie dovoľujú vášmu iPhonu znížiť výkon, aby bolo potlačené starnutie batérie.”

Ďalšia softvérová vychytávka je optimalizované nabíjanie. Pri lítium-iónových batériách, aké používa väčšina modernej elektroniky (vrátane iPhonov), znižuje životnosť aj priveľmi dlhý čas, ktorý je batéria nabitá na 100 % kapacity.

Nové iPhony sa teda naučia, kedy bežne vstávate a odpájate svoj mobil z nabíjačky. Podľa toho potom prispôsobí cyklus nabíjania – prispôsobia sa vašej “nabíjacej rutine” a nabijú sa len na 80 %, pričom zvyšných 20 % nabijú chvíľu predtým, ako mobil bežne odpájate z nabíjačky. A čo je na tom najlepšie? Konkrétne táto funkcia prichádza v iOS 13, takže nie je limitovaná len na novú trojicu iPhonov.

YouTuber MKBHD v svojej recenzii na iPhone 11 Pro povedal, že smartfónu bežne dostane 7-8 hodín používania počas dňa, kedy má zapnutý jas na maximum, streamuje videá a hudbu, používa bezdrôtové zariadenia a tak pod. Zdá sa teda, že Apple to naozaj dokázal.

Zdroj: 9to5mac.com, engadget.com, apple.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.