Nové storočie so sebou prinieslo veľa technologických pokrokov, ktoré ľudstvu dovolili skúmať život mimo našej atmosféry. Medzi takéto objekty patrí jednoznačne aj Slnko, ktoré tvorí stred našej slnečnej sústavy.

Je to naša najbližšia a zároveň najjasnejšia hviezda na oblohe, ktorá je od Zeme vzdialená 149 600 000 km. No ani takáto vzdialenosť dnešným vedcom nezabráni k tomu, aby nazreli na samotný povrch a odhalili nové tajomstvá. A čím bližšie sa dostanú, tým viac detailov sa im naskytne.

Slnko
Zdroj: space.com

Čo všetko nám odhalilo Slnko pri novom pozorovaní?

Slnko, rovnako ako všetky hviezdy, je tvorené plazmou, v ktorej sú zastúpené jadrá všetkých chemických prvkov. Je však náročné preskúmať tento vesmírny objekt, nakoľko je kvôli vysokému jasu spôsobeného extrémnou teplotou ťažko pozorovateľný.

Vedci sa čo najrýchlejšie snažia vyvinúť techniku, ktorá by im umožnila pozorovať slnečné žiarenie s vyšším rozlíšením. To by im dovolilo odhaliť zložitú štruktúru Slnka, ale ako nás stihla informovať NASA, tak ďaleko sa ešte nedostali.

No aj napriek tomu získali snímky, kde vidíme aspoň vonkajšiu atmosféru Slnka. NASA použila vesmírny teleskop Hi-C (Koronálny snímač s vysokým rozlíšením) a ľudskému oku sa tak ukáže výnimočný pohľad. Na snímkach vidíme obrovské prúdy plazmy, ktoré vyzerajú ako malé vlnky – no nenechajte sa oklamať. V skutočnosti sú široké až 200 km.

Slnko
Black Brant IX

Výskum trval skoro 2 roky

Teleskop Hi-C zhromažďoval údaje počas suborbitálnych letov nad Zemou. Celý výskum začal 29. mája 2018, kedy bola do vesmíru vypustená raketa Black Brant IX zo základne WSMR (White Sands Missile Range) v Novom Mexiku.

Misia bola tretím letom sondážnej rakety a počas tohto obdobia zhromaždila približne 5,5 minút neprerušených dát. Tie sa zameriavali na Slnko, konkrétnejšie na jeho časť názvom Active Region 12712. A práve v tomto regióne vedci objavili rôzne typy nových štruktúr potrebné pre priebeh výskumu.

V objavovaní vesmíru sme stále len na počiatku našej cesty, čo nám potvrdili aj slová vedcov. Podľa nich by sa však mohli čoskoro vyvinúť potrebné technológie, ktoré by nám poskytli ešte lepší a podrobnejší pohľad na Slnko. Do tej doby si budeme musieť vystačiť s tým, čo máme.

Čo hovoríte na ohnivé plazmy, ktoré nám odhalilo Slnko? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov. 

Zdroj: space.com

Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.