Boj proti koronavírusu pomocou čínskej mobilnej aplikácie

Čína sa pokúša boj proti koronavírusu mobilnou aplikáciou. Úlohou aplikácie je obmedziť šírenie tohto nebezpečného vírusu. O aplikácii informovala čínska štátna spravodajská agentúra Xinhua 10. februára. Nie je to prvá a snáď ani posledná snaha bojovať proti vírusu technológiami.

Aplikácia má upozorňovať jej používateľov na to, keď boli v tesnej blízkosti s niekým nakazeným koronavírusom. Jej názov je “Close Contact Detector”, čo pomerne presne vystihuje aj to, čo aplikácia robí.

Používateľom umožňuje skontrolovať svoj stav pomocou naskenovania QR kódu, pomocou aplikácie Alipay, WeChat alebo QQ. Potom budú presmerovaní, aby zadali svoje meno a identifikačné číslo (číslo občianskeho preukazu) a potom môžu skontrolovať stav ďalších troch identifikačných čísel.

Podľa agentúry Xinhua aplikácia “Close Contact” zahŕňa ľudí, ktorí pracujú spoločne na rovnakom mieste, zdieľajú učebňu alebo žijú v rovnakom dome. Ďalej zahŕňa zdravotníckych pracovníkov, ktorí pracujú s pacientmi, ako aj cestujúcich hromadnou dopravou. Ak aplikácia zistí, že bol používateľ v blízkosti niekoho, kto alebo vykazuje známky vírusu, dostane pokyn radšej zostať doma.

koronavirus ludia smartfony
Zdroj: voanews.com

Nevieme, ako presne to funguje

Xinhua však nezverejnila presne, ako táto aplikácia vyvinutá vládou funguje. Taktiež nevysvetlila, ako určuje riziko vystavenia sa vírusu. Agentúra však uvádza, že aplikácia získala podporu od niekoľkých vládnych agentúr. Ide napríklad o Národnú zdravotnícku komisiu, ministerstvo dopravy, čínske železnice, ako aj čínsky úrad pre civilné letectvo. Vďaka dátam od týchto agentúr sa snažia zabezpečiť presné, spoľahlivé a overené údaje a varovania.

Požiadavka aplikácie na identifikačné čísla vyvolala určité obavy medzi kritikmi poškodenia súkromia. Najmä aj preto, že čínska vláda je známa tým, ako na svojich občanov veľmi prísne dohliada. Na druhej strane sú však ľudia, ktorí tvrdia, že boj proti vírusu je nadradený nad osobným súkromím jednotlivca.

Zdroj: engadget.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.