Článok “Budúcnosť mobilných telefónov” obsahuje názory redaktora, ktoré nemusia reprezentovať názory portálu Techpit.sk

Súčasnosť a budúcnosť mobilných telefónov

Mám za sebou skvelý oddychový víkend, no už posledné dni mi v hlave vŕta niečo, o čo by som sa s vami chcel podeliť. Prejdem rovno k veci. Kam smartfóny a ich trh smerujú? Ako vyzerá neuspokojivá súčasnosť a potenciálna budúcnosť mobilných telefónov?

mobil smartfón
Zdroj: twitter.com

Inovácie

15 rokov dozadu, ešte pred smartfónmi, bol trh naozaj rôznorodý. Mali sme tu BlackBerry, véčkové Motoroly a celkovo veľkú diverzitu dizajnov a riešení. No všetko sa zmenilo príchodom prvého iPhonu. Odvtedy, a buďme k sebe úprimní, sa po dizajnovej stránke v podstate nič nezmenilo.

Zariadenie je ploché a vpredu je dotykový displej, ktorý vypĺňa dnes už celú prednú stranu. Samozrejme to, čo naše zariadenia dokážu, sa od prvého smartfónu zmenilo radikálne. Avšak, posledných 5 rokov už ani to nie je niečo, z čoho by nám spadla sánka. Všetko sú to len postupné malé vylepšenia, rok čo rok.

Zobraziť zdrojový obrázokZdroj: techradar.com

V posledných dvoch rokoch sa teda nám, ako zákazníkom, dokonca vytvára v hlave otázka: Je vôbec potrebné upgradovať svoje zariadenia rok čo rok na najnovší, práve dostupný model?

Rozdiely vo výkone, optimalizácii a fotoaparáte už viac nie sú tak jasne viditeľné ako predtým. Proste to nie je niečo, čo by človeka presvedčilo k tvrdeniu že áno, musím mať ten najnovší. Teda pokiaľ nie je človek skalný fanúšik značky alebo influencer, ktorý má potrebu vlastniť najnovší model iPhonu. A keď už je reč o iPhone… To ma privádza k ďalšiemu problému.

Príliš veľký sortiment

Súhlasím, je pekné, a pre výrobcov výhodné, snažiť sa pokryť každú cenovú kategóriu. No to, že Samsung má až 7 vlajkových zariadení, na niečo poukazuje. Apple taktiež jemne zväčšilo svoj sortiment. Xiaomi a Huawei to zase preháňajú v strednej a nižšej triede, veľakrát s tak podobnými špecifikáciami, že namiesto kúpy telefónu by som sa počas vyberania radšej rozhodol kúpiť si auto.

smartfony mobilne telefony
Zdroj: techadvisor.co.uk

A keďže je ich tak veľa, dovolím si povedať, že je v podstate jedno, aké zariadenie si človek vyberie. Pretože tá obrovská kopa zariadení je si tak podobná a ich výpočtová sila je tak dostatočná, že už záleží len na zákazníkoch, ktorý telefón sa im páči viac.

Počujem, ako hovoríte: “Ale nie, to je hlúposť… O čom to hovoríš, každý má svoju špeciálnu funkciu, ktorou je výnimočný, a ja som stále vzrušený nové funkcie skúšať.” Pravda je však taká, že ani zďaleka nie sú tak zásadné, aby vás mali presvedčiť o kúpe daného zariadenia. Je v tom proste bordel…

Typy zákazníkov

Aj my, zákazníci, sme rozdielni. A pre mňa ako fanúšika Androidu je príjemné vidieť, že čoraz viac ľudí sa nebojí a vyskúša po tej dlhej dobe znovu aj smartfón s Androidom. Taktiež je to aj odraz toho, ako sa Android za tie roky vyvinul, dnes dokáže konkurovať aj tak obľúbeným Jablkám.

Ono je to tak, že som fanúšik Androidu, no používam iPhone. Kúpil som si ho, pretože som chcel spoznať, aký je. Samozrejme, je super, kvalitné zhotovenie, vstavené aplikácie ako pre tvorcov obsahu, tak aj pre ťažkých biznismenov. No po mesiaci som mal chuť ho hodiť o stenu. To prostredie a obmedzenosť sú tak jednotvárne, až mám z neho miestami reálne nervy a mrmlem ako malý, že to je taká nuda mať iPhone.

Budúcnosť mobilných telefónov
Zdroj: esist.tech, pngimg.com, freebiesupply.com

Je to ako byť vo väzení, v ktorom od vás pýtajú poplatok za to, že chcete použiť sprchu. Aj keď je to väzenie pekne vybavené. Ale ja mám rád voľnosť. Vravel som si, no ale Androidy nemajú napríklad vstavanú aplikáciu na strihanie videí, a už vôbec nie tak prepracovanú ako iOS. No je tu nový Galaxy Note 10, ktorý ju už prináša, čo je pre mňa osobne vec veľká a verím, že ostatné značky sa pridajú. Páči sa mi ako sa tieto dva konkurenčné systémy navzájom posúvajú

Ako to teda je

Tak či onak, tí, ktorým nevadí jednotvárnosť a majú radi stabilitu, zostanú pri iPhone. A tí maniaci ako ja, ktorým vadí, že nemajú poruke napríklad manuálny mód fotoaparátu, si kúpia Android. Ľahká voľba. Ale tu vzniká aj problém, resp. obava.

Keďže toho Android toľko ponúka, väčšina zákazníkov, a hlavne tých, ktorí prešli od Applu, to aj tak nevyužije. V prípade, že prednastavené veci v smartfóne nebudú stopercentne vychytané, uchýlia sa k tvrdeniu, že iPhone bol aj tak lepší a nikto ich nedokáže presvedčiť o opaku. Treba povedať, je to aj o nás. Nebuďme tak pohodlní a nebojme sa objavovať funkcie svojich telefónov. Predsa tým človek nič nepokazí…

Budúcnosť mobilných telefónov, na ktorú sa tešíme

Trošku som sa vzdialil od témy, no nech hovorím k veci. Momentálne je to teda nuda. V poslednej dobe vo mne vzbudil úchvat len Oppo Reno X so zadnou stranou, ktorá sa vysúva smerom hore a Samsung Galaxy Fold spolu s Huawei Mate X. Práve posledné dva spomenuté vidím ako tie, o ktorých si o pár rokov povieme. No nimi to začalo.

Budúcnosť mobilných telefónov
Zdroj: wccftech.com

Som zvedavý, kam sme/sú výrobcovia schopní posunúť tento nápad. Budeme sa snažiť robiť ich tenšími? Ako veľmi tenké avšak môžu byť? Aká bude klasická veľkosť displeju, štandard po rozložení? Na nasledujúce roky sa teším a som zvedavý, čo nám výrobcovia prinesú. Tiež som zvedavý, po akú hranicu budú ťahať cenu. Pretože momentálne? No tie ceny za vlajkové lode sú fakt odvážne.

Ako vidíte vy budúcnosť smartfónov a čo hovoríte na momentálnu situáciu? Som zvedavý na vaše myšlienky, ktoré mi môžete zanechať v komentároch!

Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *