Čínsky vírus na Slovensku? Vo Viedni prešetrujú prvý prípad

Čínsky vírus na Slovensku už čoby nevidieť? Ako informuje rakúsky portál ORF, vo Viedni aktuálne prešetrujú prvé podozrenie na nakazenie smrteľným koronavírusom. Potenciálnym pacientom je letuška, ktorá sa aktuálne nachádza na izolovanom oddelení nemocnice Kaisera Franza Josefa. Skoré testy sú negatívne. Komplexné vyšetrenia, ktoré stopercentne vylúčia prítomnosť vírusu, však môžu trvať až 48 hodín.

„Nemôžeme vylúčiť, že táto žena je infikovaná vírusom koróny,“
uviedol v tlačovej správe lekársky riaditeľ Viedenskej asociácie nemocníc.

Žena prišla do nemocnice z vlastnej iniciatívy. Hospitalizovaná bola v sobotu (25. január) večer, pretože mala miernu horúčku a necítila sa dobre. Aktuálne sa jej stav stabilizoval. V nemocnici však ostane aj naďalej, aby rakúske ministerstvo zdravotníctva stihlo vykonať všetky potrebné testy, ktoré vylúčia prítomnosť vírusu.

“Nie je dôvod na paniku, musíme však poskytovať všetky informácie a dávať si pozor,” uviedol minister zdravotníctva Rudolf Anschober. Ten dodal, že je zapotreby “prijímať preventívne opatrenia,” čím ma na mysli hlavne koordináciu s medzinárodnými orgánmi ako WHO (Svetová zdravotnícka organizácia).

Aktualizované [po 27. jan 8:11] – Dorazili oficiálne správy, ktoré potvrdili, že testy vylúčili prítomnosť vírusu v letuške.

Rastúca hrozba

Vo Francúzsku boli potvrdené prvé 3 európske prípady nakazenia čínskym vírusom. Medzičasom bolo oznámené, že počet infikovaných ľudí v Číne sa zvýšil na zhruba 2 000 osôb. Vírusu dodnes podľahlo najmenej 56 Číňanov.

Čínsky minister zdravotníctva Ma Xiaowei v nedeľu (26. január) uviedol, že počet infikovaných sa môže ďalej zvyšovať. Úrady o novom víruse nevedia veľa a nikto si nie je istý, aké riziko činia potenciálne mutácie vírusu, uviedol na tlačovej konferencii.

cinsky koronavirus
Zdroj: currency.com

Opatrenia

Aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu vírusu, krajiny a mestá pristupujú na rôzne opatrenia. Zatiaľ čo v meste, odkiaľ sa vírus začal šíriť sa narýchlo stavajú dve špeciálne kliniky, bolo doňho vyslaných viac ako 1 200 lekárov a pracovníkov WHO. Doprava je značne obmedzená. Rovnako bolo v desiatich blízkych čínskych mestách izolovaných 40 miliónov ľudí.

Obyvatelia provincie Guangdong na juhu Číny sú povinní na verejnosti nosiť rúšky. V Pekingu ostávajú škôlky, školy a univerzity zatvorené aj po skončení sviatkov. Mesto Haikou nariadilo, aby boli všetci ľudia, ktorí cestujú z provincie Hubei, vyšetrení najneskôr do 14 dní. Hong Kong vyhlásil “vírusovú núdzovú situáciu”, pozastavil letecké a vlakové spoje s Wu-chanom a zatvoril zábavné parky, podobne ako Šanghaj.

Koronavírus (2019-nCoV) sa začal šíriť z čínskeho mesta Wu-chan, priemyselného a transportného centra s 11 miliónmi obyvateľov. Prvé prípady sa objavili už v krajinách ako AustráliaJužná KóreaUSAKanada, Francúzsko a vo viacerých ďalších štátoch juhovýchodnej Ázie.

Zdroj: orf.at, sozialministerium.at

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.