Spoločnosť Qualcomm, výrobca procesorov pre mobilné zariadenia, má na stole nový čip Snapdragon 875. Vieme, že jeho predchodcovia poháňajú už teraz veľa smartfónov po celom svete.

Podľa všetkého bude práve tento model pohánať väčšinu vlajkových lodí s OS Android v nasledujúcich rokoch.

Qualcomm Snapdragon 875: Čo o ňom vieme?

Veľký problém s predchádzajúcim čipom Snapdragon 865, ktorý ste možno zaznamenali, bola cena minuloročných mobilov používajúcich tento čip. Vďaka modemu X60, ktorý používa nadchádzajúci Snapdragon 875, by sa to s novými smartfónmi malo zmeniť.

Pôvodne mal byť vydaný v decembri 2020, no kvôli terajšej pandémii koronavírusu sa jeho spustenie môže predĺžiť až do skorého začiatku roka 2021.

Ešte nepoznáme všetky jeho vlastnosti, no z toho, čo vieme, by sa dalo povedať aspoň toto:

Rozmery CPU a jeho výhody (Kryo 685)

Očakáva sa, že tento čip bude požívať procesor Kryo 685 založený na 5 nm architektúre. Tým sa stane najmenším procesorom, ktorý firma Qualcomm vyrába. 865 má procesor veľkosti 7 nm. Táto zmena zlepší výkon celého čipu a zmenší spotrebu energie.

Pre zaujímavosť: V roku 1987 boli tieto procesory “veľké” až 800 nm. V porovnaní s dneškom boli presne 160-krát väčšie. A zase v roku 2022 sa predpokladá ďalšie zmenšenie tranzistorov na 3 nm. Ďalší príklad toho, ako sa technológie posúvajú vpred.

nova generacia procesorov od intel
Zdroj: wallpaperscraft.com

Grafický procesor (Adreno 660)

Adreno 660 (GPU) sa postará o hranie hier a odľahčí zaťaženie procesora. Je to vysokovýkonná grafická karta, ohľadom ktorej využitia ale ešte stále nevieme presné informácie. No na základe predpokladu, že Adreno 650 dokázal riadiť displeje smartfónov na rozlíšení QuadHD pri 144 hz alebo na 4K rozlíšení pri 60 hz sa domnievame, že by tieto hodnoty mali byť minimálne rovnaké, alebo vy sa mohli prípadne ešte zlepšiť.

5G a Wi-Fi 6

Tiež vieme, že príde aj s 5G modelom Snapdragon X60, ktorý vám umožní pripájať sa na siete 5G a bude podporovať aj Wi-Fi 6. A čo znamená Wi-Fi 6? Údajne vám poskytne všeobecne rýchlejšie pripojenie na internete cez bezdrôtovú sieť. Dokonca by to mohlo pomôcť problémupomalšieho pripojenia” aj na miestach, kde je na Wi-Fi pripojených veľa ľudí, ako napríklad v nákupných centrách.

Ani videá a fotky neostanú nedotknuté. Čipset bude vybavený s Spectra 580 (ISP) a Adreno 665 (VPU), aby krajšie spracovávali fotky. Či už po stránke rozlíšenia alebo snímkov za sekundu, tieto vychytávky prinesú veľké zmeny na fotkách alebo videách.

Zdroj: techradar.com

Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.