Moderná doba technológií so sebou prináša aj inovácie vo finančnom sektore, konkrétnejšie v bankovom odvetví. Nie je tomu tak dávno, čo sa roztrhlo vrece s internetovými/mobilnými bankami. Medzi tie najznámejšie patria N26, Monese, slovenská 365.bank, ale aj revolučná anglická banka. Čo je to Revolut? Poďme sa pozrieť podrobnejšie na to, ako táto banka vznikla a čo všetko ponúka.

Čo je to Revolut?

Revolut je spoločnosť (fintech online banka) z Veľkej Británie, ktorá sa zaoberá bankovými službami. Medzi tie najbežnejšie patrí možnosť využívania debetných kariet (MasterCard alebo VISA), online zmenáreň mien, výbery z bankomatov po celom svete ale aj klasické platby na iné účty.

Medzi tie revolučnejšie služby patria rýchle platby vrámci aplikácie medzi používateľmi Revolutu, posielanie platobných odkazov, rozdeľovanie účtov (napríklad z posedenia v reštaurácii) medzi kamarátmi (používateľmi Revolutu), vytváranie virtuálnych platobných kariet a ich šikovná správa, možnosť mať viac podúčtov v rôznych menách ale aj možnosť nakupovania kryptomien.

Koľko stojí účet?

Ak ste bežný používateľ a stačí vám „základný“ balík služieb (v porovnaní so slovenskými bankami je aj to nadpriemer), tak potom budete mať celý účet kompletne zadarmo! Ak budete spokojný s účtom ako takým, tak banka ponúka možnosť rozšíriť si svoj účet a stať sa tak používateľom účtu s názvom Premium alebo Metal. Pri týchto dvoch rozšíreniach si Revolut účtuje mesačný poplatok, za ktorý vám samozrejme poskytne oveľa väčšie množstvo služieb a funkcií.

Účet je v základnej verzii úplne zadarmo

Revolut
Zdroj: www.revolut.com

Revolut taktiež ponúka rôzne promotion akcie, cez ktoré môžete získať tieto „vyššie“ účty na rok zadarmo. Zvyčajne sa jedná o pozývanie svojich kamarátov, aby si založili účet v Revolut. Akcie sa obmieňajú a zvyčajne sú limitované. Napríklad pri nami testovanej verzii marketingovej akcie nám Revolut ponúkol možnosť pozvať 5tich známych.

Ak by sa každý z týchto známych zaregistroval, otvoril si účet a objednal si debetnú platobnú kartu (ktorá je väčšinou zadarmo), tak vám banka umožní využívať balík Metal na rok zadarmo.

Pre koho je banka vhodná?

Podľa nášho researchu je Revolut zrejme neodeliteľnou súčasťou života ľudí, ktorí minimálne párkrát do roka cestujú. Avšak, určite Revolut bude vhodným spoločníkom aj pre bežných smrteľníkov, ktorí nepotrebujú pobočkové služby, ktoré ponúkajú banky.


 POZOR! S Techpitom môžeš získať doručenie platobnej karty Revolut zadarmo! (5,99€)

CHCEM ZÍSKAŤ DORUČENIE REVOLUT PLATOBNEJ KARTY ZADARMO!


Ako si založiť účet?

Založenie účtu Revolut je pomerne jednoduché. Trvá do 5-10 minút. Celé zakladanie účtu prebieha cez mobilnú aplikáciu a skladá sa z niekoľkých krokov. Medzi prvými krokmi je overenie tel. čísla a e-mailu. Následne treba zadať svoje osobné a kontaktné údaje, overiť totožnosť pomocou svojho občianskeho preukazu. Ďalší krok je prvotné dobitie účtu (napríklad aj pomocou inej debetnej platobnej karty) v sume 10€ a jeden z posledných krokov je aj objednanie platobnej debetnej karty, ktorú môžete získať aj zadarmo.

Celé zakladanie účtu a overovanie Vašej totožnosti trvá približne do desať minút. Pri možných komplikáciách sa to môže natiahnuť, ale celý proces by nemal trvať dlhšie ako pár desiatok minút.

Váš účet bude úplne funkčný až potom, čo splníte základné kroky registrácie a overenia vašej totožnosti. Všetky úkony sú jednoduché, rýchle a bezpečné. Z bezpečnostných dôvodov ale odporúčame registráciu a otváranie účtu nerobiť v prípade, že ste pripojený na verejnú wifi. Najlepším možným riešením je vaša domáca wifi alebo mobilné dáta.

Revolut ponúka množstvo skvelých funkcií

Revolut ponúka množstvo bežných ale aj inovatívnych technológií, funkcií a služieb. Medzi tie najzaujímavejšie patrí výmena mien v medzibankovom sektore, tvorenie a používanie virtuálnych kariet, možnosť spoločného sporenia s vašou rodinou a iné.

Revolut
Zdroj: www.revolut.com

Výbery z bankomatu

S vaším základným účtom s balíkom „Free“ môžete vyberať z bankomatov po celom svete mesačne 200€ bez poplatkov. Následne si Revolut účtuje poplatok 2% z vyberanej sumy. V prípade platených balíkov „Premium“ a „Metal“ môžete vyberať z bankomatu až do 400€ pri balíku Premium respektíve 600€ pri balíku Metal.

Dobitie účtu

Váš Revolut účet si môžete dobiť viacerými spôsobmi. Jeden z nich je klasický medzibankový prevod, ktorý trvá bežných pár dní. Druhým, oveľa zaujímavejším spôsobom je dobitie cez inú debetnú alebo kreditnú kartu. Funguje to spôsobom, ako by ste platili cez nejaký ecommerce internetový obchod. Zadáte údaje z Vašej karty a zadáte požadovanú sumu. Následne si Revolut jednorázovo stiahne z Vášho účtu v inej banke peniaze a vloží ich na Váš Revolut účet v mene v ktorej ste si urobili prevod. Je to jednoduché a rýchle riešenie oproti klasickému medzi bankovému prevodu.


 POZOR! S Techpitom môžeš získať doručenie platobnej karty Revolut zadarmo! (5,99€)

CHCEM ZÍSKAŤ DORUČENIE REVOLUT PLATOBNEJ KARTY ZADARMO!


Platby, trvalé príkazy a rýchle platby priateľom

Platenie z Vášho účtu prebieha tiež jednoducho a inuitívne. V karte platby si zvolíte buď osobu, ktorá už Revolut používa a jednoducho zvolíte sumu, zadáte poznámku prípadne pridáte vtipné GIF a platbu odošlete. Platba prejde na iný Revolut účet okamžite a je bez poplatku. V prípade, že chcete poslať platbu človeku, ktorý nepoužíva Revolut, tak zvolíte medzi bankový prevod. Taktiež si môžete nastaviť trvalé príkazy (plánované platby), ktoré vám zaručujú pravidelnú úhradu buď fyzickej osobe, alebo nejakej firme.

Funkcia, ktorá nás zaujala, je aj „Request money“ a teda vypýtať si peniaze od niekoho iného. Môžete tak pripomenúť Vášmu známemu, že Vám dlží peniaze a týmto spôsobom ich dokáže veľmi jednoducho uhradiť. Taktiež aplikácia ponúka aj možnosť „Split Bill“.

Túto funkciu môžete využiť v prípade, že idete s kamarátmi na pivo do vašej obľúbenej reštaurácie, ale nechce sa vám rozpočítavať účet. V aplikácii si nahodíte sumu bločku, ľudí, s ktorými sa chcete podeliť o rozpočítanie sumy a po schválení od vašich priateľov si takto dokážete jednoducho vyrovnať účty.

Virtuálne debetné platobné karty

Jednou z najlepších funkcií Revolut je tá, že si môžete vytvoriť virtuálne debetné platobné karty, s ktorými je možné platiť nie len cez internet online, ale aj v obchodoch pomocou Google Pay alebo Apple Pay. Vytvorenie karty je jednoduché (pár klikov) a je maximálne rýchle, nakoľko to trvá len pár sekúnd. Ihneď po vytvorení virtuálnej platobnej karty, ju môžete okamžite začal používať nie len online, ale aj v reálnom svete a to po pridaní virtuálnej karty do aplikácie Google Pay alebo Apple Pay.

Aké funkcie mi ponúkajú virtuálne platobné karty a prečo by som ich mal používať?

Pri každej karte si môžete nastaviť rôzne funkcie ako napríklad mesačný limit platby (kľudne aj 1€), alebo zmena CVV kódu po každej platbe. Vďaka tejto funkcii, dokážete na internete platiť takmer bez bezpečnostného rizika.

Uvediem príklad: používate 4 online služby, kde viete presne koľko mesačne platíte. Vytvoríte si štyri rôzne virtuálne karty a nastavíte im limity pre danú službu (napríklad Spotify 5,99€ – nastavíte mesačný limit 6€). Ak by sa aj nejakým nedopatrením vyskytol únik platobných metód, tak celý váš účet je v tomto momente chránený do výšky sumy nastaveného limitu pre danú kartu.

Taktiež sa dá táto funkcia využiť pri platbe na neoverenej webstránke resp. rizikovej, kde taktiež si vytvoríte jednorázovú virtuálnu kartu, nastavíte si limit platby (vopred viete koľko idete platiť) a následne vykonáte platbu. Ihneď po uskutočnení platby jednoducho vymažete virtuálnu kartu z vášho účtu, alebo si jednoducho vygenerujete nový CVV bezpečnostný kód. Túto funkciu (z nami testovaných bánk) ponúka aktuálne len Revolut, preto by sme ju označili ako exkluzívnu.

Zdroj: www.revolut.com

Účty pre každú menu

Jednou z naj-inovatívnejších služieb resp. funkcií od Revolut, je možnosť mať na svojom účte podúčty ku každej mene, ale aj vlastné podúčty ku kryptomenám. My sme túto funkciu otestovali v zahraničí po dobu 5tich dní. Princíp je veľmi jednoduchý.

Revolut ponúka ako jednu zo služieb priamo v aplikácií, zmenu meny za tie najvýhodnejšie kurzy (o tejto funkcii nižšie) a následne, pokiaľ si vymeníte menu (napr. EUR na CZK), tak vám menu uloží v „podúčte“. V princípe to vyzerá, ako keby ste mali viacero účtov, ktoré medzi sebou šikovne komunikujú, pričom každý z jednotlivých účtov je pre inú menu.

Manuálna výmena mien v medzibankových kurzoch

Veľmi progresívna funkcia fintechu Revolut, a zároveň jedno z najväčších lákadiel pre cestovateľov je možnosť meniť si menu svojich peňazí priamo v aplikácií Revolut, a to za medzibankové kurzy, ktoré sú väčšinou najvýhodnejšie na trhu.

Tento kurz je takmer totožný s tým, ktorý sa vám zobrazí pri prepočte mien v službe Google. V praxi to znamená, že pri vycestovaní do inej krajiny, už nebudete musieť platiť nehorázne poplatky za platby kartou, kde si banka stiahne vysoký poplatok za výmenu meny, nakoľko na vašom účet budete držať rôzne meny v rôznych hodnotách.


 POZOR! S Techpitom môžeš získať doručenie platobnej karty Revolut zadarmo! (5,99€)

CHCEM ZÍSKAŤ DORUČENIE REVOLUT PLATOBNEJ KARTY ZADARMO!


Ak prídete do Prahy a idete na jednu večeru do reštaurácie, tak vám stačí si vymeniť povedzme 20€ na české koruny (vymieňate v medzibankovom kurze), následne zaplatiť kartou požadovanú sumu, z účtu vám terminál odpočíta presnú sumu a potom, čo už nebudete potrebovať ani jednu českú korunu, tak si môžete vymeniť všetky peniaze späť na eurá alebo na inú požadovanú menu opäť v medzibankovom kurze. Podobne to funguje aj s výbermi z bankomatu.

Automatická výmena mien v medzibankových kurzoch

Určite nie je problém, pokiaľ si nevymeníte peniaze na požadovanú menu, ktorou idete platiť ešte pred samotnou transakciou. Revolut je inteligentný a pokiaľ platíte povedzme 5000 CZK, tak Revolut vám v ten daný moment automaticky prevedie požadovanú hodnotu peňazí na menu, ktorá bola zadaná cez terminál, pomocou ktorého budete uskutočňovať platbu.

Všetko to urobí automaticky v priebehu asi jednej sekundy s tým, že opäť vám peniaze vymení za medzibankový kurz. Oproti klasickým bankám, ktoré na výmenách mien zarábajú, dokážete pri návšteve akejkoľvek destinácie ušetriť množstvo eur.

Zároveň nebudete musieť platiť ani poplatky za výber z bankomatu v inej krajine, pretože ako som spomínal vyššie, Revolut ponúka možnosť výberu z akéhokoľvek bankomatu na celom svete do istej sumy zadarmo – pri účte zadarmo až do 200€ mesačne bez poplatkov.

Skvelou výhodou je, že všetky tieto výmeny kurzov fungujú aj s kryptomenami. Keď som funkciu testoval, tak som na účte Revolut nemal žiadne eurá ani inú menu, ale mal som na Revolut účte iba Bitcoin. Prišiel som do trafiky a kúpil som si výtlačok novín pomocou platobnej karty, pričom celá transakcia prebehla úspešne. Revolut mi na pozadí vymenil požadovanú sumu 0,80€ za Bitcoin a transakciu uhradil.

„Medzibankový výmenný kurz je dynamický kurz, podľa ktorého banky medzi sebou zamieňajú meny. Tento kurz sa mení v reálnom čase, a preto sa neustále aktualizuje aj v aplikácii Revolut a na webovej stránke Revolut.com“

Nákup kryptomien a firemných akcií

Medzi najnovšie služby, ktoré Revolut ponúka, sa radí aj nákup kryptomien (Bitcoin, Ethereum, …). Ale o tom si povieme neskôr v samostatnom článku.

Množstvo iných funkcií a služieb

Revolut prichádza neustále s novými vylepšeniami a novými funkciami. Pred pár chvíľami spustili pilotný projekt nákupu firemných akcií. Aplikácia je neustále vyvíjaná a vylepšovaná. Zároveň sa takmer každú chvíľu môžeme tešiť na nové funkcie a služby.

Čo je to Revolut?
Zdroj: revolut.com

Je Revolut bezpečný?

K tomuto môžem povedať len toľko, že Revolut je asi tak bezpečný ako každá iná zahraničná alebo slovenská banka. Zároveň je Revolut bezpečný tak, ako k nemu pristupuje jeho užívateľ, ktorý využíva aplikáciu, účet, kartu a služby. Revolut je licencovanou bankou, a preto musí spĺňať všetky bezpečnostné normy, ktoré banky musia udržiavať pri prevádzkovaní služieb.


 POZOR! S Techpitom môžeš získať doručenie platobnej karty Revolut zadarmo! (5,99€)

CHCEM ZÍSKAŤ DORUČENIE REVOLUT PLATOBNEJ KARTY ZADARMO!


Revolut ocenia hlavne cestovatelia a moderní ľudia, ktorí nevyužívajú pobočkové služby

Revolut je skvelý fintech, ktorý aktuálne využívam ako svoj primárny účet. Všetky jeho služby sú až nadčasové, a preto ich ocenia hlavne ľudia, ktorí cestujú, mladí ľudia, ktorí využívajú moderné služby a funkcie a ľudia, ktorí chcú so svojimi financiami narábať efektívne a inovatívne.

Rovnako Revolut ponúka množstvo funkcií a služieb, ktoré dnešné banky na Slovensku ešte neponúkajú. Určite by som medzi všetkými spomenutými funkciami vyzdvihol hlavne nakupovanie kryptomien a akcií, ale aj šikovné držanie a narábanie s rôznymi menami alebo virtuálne platobné karty, ktoré si využiteľné nie len pri platbách cez internet..

Slovenské banky majú možnosť sa inšpirovať a pevne verím, že čoskoro sa posunú na level tohto skvelého fintechu. Dovtedy si určite minimálne Revolut vyskúšajte. Je zadarmo, a preto nemáte čo stratiť!

Pozn.: Všetky uvedené a ponúkané služby nemusia byť dostupné pri účte, ktorý je zadarmo. My sme Revolut testovali pri jeho „Metal“ verzii, ktorá stojí 14€ mesačne. Aj napriek tomu sa vo verzii „Free“ nachádza množstvo skvelých funkcií a služieb pre bežného užívateľa.

Zdroj článku: Dominik Boskovič

Tagy:
About the Author

“Creativity is intelligence having fun.” – Albert Einstein

1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.