Električka do Dúbravky bude opäť spustená

Primátor Bratislavy Matúš Vallo na svojom Facebooku oznámil, že po komplikáciách a zdržaniach, ktoré sprevádzali práce na modernizácii zastaranej radiály, bude električka do Dúbravky opäť premávať. Stane sa tak už v týždni po 17. februári.

“Napriek tomu, že dráha je už niekoľko týždňov stavebne dokončená, jej sprevádzkovaniu bránilo konanie zástupcov vlastníkov pozemkov pod meniarňou v Dolných Krčacoch,”
povedal primátor hlavného mesta.

“Súd dal však v tomto spore opakovane za pravdu mestu, podarilo sa nám obnoviť vstup do meniarne a urobiť nevyhnutné práce k spusteniu električky. V súčasnosti je ešte potrebné dokončiť povinné administratívne procesy, vrátane udelenia súhlasu Bratislavskej župy na predčasné užívanie trate. Tieto očakávame v nasledujúcich dvoch týždňoch.”

Vylepšená dúbravsko-karloveská riadiála

Vallo upozorňuje, že opätovné spustenie premávky električky neznamená, že sa končia všetky práce po dĺžke radiály.  “Niektoré z vymenovaných prác budú prebiehať aj počas ďalšej etapy rekonštrukcie trate od zastávky Molecova po tunel, ktorá sa má začať 2. mája 2020 a potrvá do septembra 2020, kedy by mala byť kompletne zmodernizovaná a odovzdaná celá trať,” uviedol primátor.

matus vallo
Zdroj: bratislava.sme.sk

Z modernizácie trate by sa mali tešiť predovšetkým občania, ktorí žijú v jej blízkosti. Vzhľadom bude pôsobiť jednoznačne krajšie, keďže väčšina radiály bude pokrytá “zeleným kobercom” – teda trávnikom.

Veľkou zmenou je aj hlučnosť električky. Trať je po prvých troch meraniach nespochybniteľne tichšia, pričom po kompletnom dokončení prác by sa mala miera hluku znížiť ešte viac. Rozdiel medzi nezrekonštruovanou a zrekonštruovanou traťou je údajne 7 – 9 decibelov, čo však ťažko previesť do reálneho života, keďže jednotka dB je nelineárna (napríklad rozdiel medzi 10 a 15 dB je iný ako rozdiel medzi 20 a 25 dB, pozn. redaktora).

Ohľadom hluku však bol identifikovaný nový problém, ktorým je dunivý zvuk. Ten je podľa všetkého vyšší pri nových električkách. Jeho príčina a možné riešenia zatiaľ nie sú známe, no zvuk bol započítaný do vyššie spomenutých meraní.

“Som rád, že nateraz môžeme skonštatovať, že prístup do meniarne sa nám podarilo obnoviť a spusteniu trate do Dúbravky nám už nič nebráni,”
uzavrel spokojne Vallo.

Zdroj: facebook.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.