Elektromobil Porsche Taycan

Je tomu už vyše mesiac, čo nemecká automobilka predstavila elektromobil Porsche Taycan. Ide o prvé auto s pohonom na elektrickú energiu, ktoré Porsche vyrobilo, pochopiteľne teda vzbudilo pozornosť medzi nadšencami auto-moto priemyslu.

Predstavené boli dve varianty elektromobilu s názvami Turbo a Turbo S.

Porsche predstavilo prvý elektromobil svojej výroby
Zdroj: thebreakingnewsheadlines.com

Obidve zvládnu 0-100 za tri sekundy či menej, pričom majú pohon na všetky štyri kolesá, ktorý zabezpečujú dva elektromotory o výkone 616 konských síl (model s označením “S” má o 54 viac). O dojazd 450 kilometrov by sa mali postarať 93kWh batérie, ktoré dávajú autu celkom slušnú váhu cez 2,3 tony.

4-dverová superautá chcú byť ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí vyžadujú ohromujúci výkon, úctyhodný dojazd a popri tom sú enviromentálne uvedomelí (a tak trochu moderní). To všetko Porsche sľubuje za ceny 150 900 amerických dolárov za model Turbo a 185 000 amerických dolárov za model Turbo S.

Predseda výkonnej rady spoločnosti Porsche Automobil Holding SE Oliver Blume povedal počas konferencie, na ktorej boli Taycany predstavené, toto o ich budúcnosti a význame pre firmu:

“Dnešok je začiatkom novej éry. Taycan spája naše dedičstvo s našou budúcnosťou.”

Tretí model

Vyše mesiac po oznámení prvých dvoch variantov sa do rodiny pridáva tretí člen. Stuttgart potvrdil elektromobil Porsche Taycan 4S, ktorý bude lacnejším modelom oproti Turbo a Turbo S.

Líši sa od nich v aspektoch ako veľkosť batérie, no na druhú stranu sa znižuje aj cena. Tá by v Spojenom kráľovstve mala dosiahnúť 84 000 britských libier, čo je v prepočte asi 96 200 eur (pre kontext 106 100 amerických dolárov). Nový Taycan 4S teda bude stáť len niečo cez polovicu zo sumy, ktorú zákazníci zaplatia za Taycan Turbo S.

porsche taycan
Zdroj: carmagazine.co.uk, Porsche

Podľa portálu CAR magazine boli potvrdené dve varianty batérií, ktoré budú na výber pri Taycan 4S79,2 kWh a 93,4 kWh, teda “Performance Battery” a “Performance Battery Plus“. Lacnejší variant prvého elektromobilu od Porsche bude mať v základnej výbave batériu s nižšou kapacitou, no tá väčšia bude dostupná po príplatku. Taycan Turbo a Turbo S majú v základnej výbave “Performance Battery Plus“.

Taycan 4S bude mať zrýchlenie z 0-100 km/h za 4 sekundy. Maximálna rýchlosť je len kúsok pod 250 km/h.

Pre porovnanie, Turbo a Turbo S majú zrýchlenie z 0-100 km/h za 3,2 a 2,8 sekundy. Ich maximálna rýchlosť je pritom 259 km/h.

So začiatkom výroby v roku 2020, Porsche podľa nemeckých lokálnych novín zvýšilo svoje produkčné ciele pre nový elektromobil, pričom z fabriky by malo každý rok vyjsť 40 000 Taycanov. Vysoké predpoklady na výrobu odôvodňujú nedávnu 700-miliónovú investíciu do tejto fabriky.

Zdroj: carmagazine.co.uk

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.