Elon Musk kolonizuje Mars atómovými bombami

Vedeli ste, že Elon Musk kolonizuje Mars atómovými bombami? Nie, nejde o začiatok dystopického sci-fi príbehu, ale o reálny plán, ktorých chce šéf SpaceX zrealizovať.

tesla elon musk
Zdroj: channel4.com

Všetko to začalo koncom roka 2015, kedy sa Elon Musk objavil v talkshow “The Late Show With Stephen Colbert”. Okrem iného vizonárský podnikateľ rozprával o tom, ako teraformovať Mars, teda pripraviť červenú planétu na príchod ľudí, ktorým by sa na nej lepšie žilo. Ako? No predsa atómovými bombami.

Prečo?

Teória je nasledovná: Atómové bomby dokážu vytvoriť ohromné množstvo termonukleárnej energie – tepla. Podľa plánu Elona Muska by zbrane hromadného ničenia boli zhodené na severný a južný pól Marsu, na ktorých sa nachádza ľad.

Zhodením bômb na póly planéty by sa mala dosiahnuť teplota, ktorá by roztopila ohromné množstvá zamrznutej vody. Do riedkej atmosféry Marsu by sa tak primiešali milióny ton vodnej pary a oxidu uhličitého – skleníkových plynov – ktoré by mohli ohriať celú planétu.

Musk o tomto nápade, ako som spomínal, rozprával už v roku 2015. Očividne mu stále príde zaujímavý, keďže len pred pár dňami sa vydal na svoj oficiálny Twitter a vypustil do sveta správu “Nuke Mars!”. Taktiež pripravil tričká s rovnakým nápisom.

Na prvý pohľad kontroverzné prehlásenie, z druhej strany čin s dobrým úmyslom. Ako však uvádza portál Space, minulý rok bola uverejnená štúdia, ktorá vyhodnotila, že na Marse sa v súčasnosti nenachádza dostatok CO2, aby sme mohli so súčasnými technológiami dostatočne zahustiť atmosféru a planétu efektívne teraformovať.

Potom je tu otázka morálnych problémov, ktoré vyjdu na povrch: Má význam dobýjať ďalší svet, keď ten vlastný nemáme stopercentne vyriešený? Skeptici totižto nehovoria, že teraformovať Mars pomocou atómových bômb by bolo neefektívne, ale dokonca tvrdia, že by to mohlo mať opačný efekt.

Použitie množstva bômb by mohlo mať za následok nukleárnu zimu. Teda, do atmosféry by sa dostalo také veľké množstvo prachu a oblakov, že by na povrch planéty nedopadalo už žiadne slnečné svetlo, a planéta by sa ešte viac ochladila. Takýto názor pochádza od klimatického vedca Michaela Manna.

planéta mars
Zdroj: jpl.nasa.gov

Vidíte v tom potenciál? Alebo vám to príde nereálne, prípadne len ako spôsob, ako sa zviditeľniť? Vaše názory nám zanechajte v komentároch.

Zdroj: space.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.