Predstavte si svet, v ktorom by neexistovali papierové bankovky. Veľmi si to už ani netreba predstavovať, keďže mnoho ľudí tak dokáže žiť aj v dnešnej dobe. Aj keby sa ale úplne pozastavila výroba fyzických peňazí, stále by tu boli prepletené meny – čo sa snaží zmeniť Facebook kryptomena Libra.

škandál facebooku mark zuckerberg
Zdroj: nyguild.org

Facebook kryptomena Libra nesmie byť spustená

Znie to ako myšlienka z utopie, ktorú nikdy nedosiahneme, však? Nuž, to vôbec nemusí byť pravda. S narastajúcim počtom zástancov kryptomien ako Bitcoin sa deň čo deň blížime budúcnosti, v ktorej nielen že nebudú existovať fyzické peniaze, ale ani jednotlivé meny. Peniaze budú tiecť výhradne elektronicky, pričom nikto nebude musieť riešiť zmenové kurzy.

Túto budúcnosť nám po novom približuje aj spoločnosť Facebook. Tá totižto chce svoju sociálnu sieť s vyše 2 miliardami používateľov využiť na spustenie úplne novej kryptomeny. Niesť by mala názov „Libra,“ pričom jej bude sekundovať digitálna peňaženka „Calibra.“ Budúcnosť však musí na úkor súčasnosti opäť počkať.

Facebook kryptomena Libra
Zdroj: letemsvetemapplem.eu

Americkí zákonodarcovia a členovia Výboru pre finančné služby (na čele s členkou Snemovne reprezentantov USA Maxine Waters) napísali Facebooku dopis. V ňom požadujú, aby „okamžite pozastavili akékoľvek plány na implementáciu kryptomeny Libra.“

„Zdá sa, že tieto produkty môžu začať nový svetový finančný systém, ktorý bude založený mimo Švajčiarska a snaží sa konkurovať americkej peňažnej mene a doláru. Toto vzbudzuje dôležité bezpečnostné, obchodné, národno-bezpečnostné a menovo-zásadové obavy nielen pre vyše 2 miliardy používateľov Facebooku, ale aj pre investorov, konzumentov a celosvetovú ekonomiku.“

Facebook len pred mesiacom spustil kryptomenu Libra. Mark Zuckerberg vtedy prehlásil, že cieľom je „pre každého zjednodušiť posielanie peňazí na takú úroveň, ako keď používame aplikácie na posielanie správ či fotografií.“

škandál facebooku mark zuckerberg
Zdroj: cnbc.com

Demokratický Výbor pre finančné služby či republikánsky Senátny bankový výbor zatiaľ nie sú presvedčené o bezpečnosti meny Libra. Taktiež evidujú veľké riziko v myšlienke, že súkromná spoločnosť bude mať bez regulácií pod palcom finančné služby väčšiny moderného sveta.

Čo si myslíte vy?

Zdroj: engadget.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.