Urán odhalil unikátne prstence

Vedeli ste, že Saturn nie je jediná planéta našej slnečnej sústavy, ktorá má prstence? Notoricky známych niekoľko tisíc pásiem čiastočiek, ktoré sú na obežnej dráhe planéty, sú bezkonkurenčne nepovšimnuteľné. Aj taký Jupiter, Neptún či Urán však majú vlastné prstence.

planeta prstence
Zdroj: Edward Molter and Imke de Pater/UC Berkeley

O prstencoch Uránu nevieme takmer nič, keďže odrážajú len minimum svetla a sú ťažko viditeľné. Aj preto boli objavené len v roku 1977. Astronómovia boli teda prekvapení, keď ich na termálnych fotografiách zbadali celkom zreteľne.

“Boli sme ohromení, keď sa nám prstence zreteľne objavili po redukovaní prijatých dát,”
povedal Leig Fletcher z Univerzity v Leicesteri.

Keďže ide o termálny záber, mohli sme zistiť, že teplota prstencov je zhruba 77 Kelvinov (-196 °C).

Sú tiež zvláštne. A to veľmi. Keď sonda Voyager 2 v roku 1986 preletela okolo Uránu a odfotografovala ho, vedci na Zemi si všimli, že v prstencoch niečo chýba. Pri všetkých ostatných planétach s prstencami v nich nájdeme aj hojné množstvo prachu. Urán však má vrstvy prachu len medzi samotnými trinástimi prstencami, ktoré sú zložené len z telies o veľkosti niekoľko centimetrov a viac.

“Menšie čiastočky jednoducho nevidíme,”
hovorí astronóm Edward Molter z UC Berkeley.

“Niečo ten prach ‘pozametalo’ preč, alebo sa to všetko nejak zhlukuje. Nevieme. Je to veľký krok k pochopeniu ich zloženia a toho, či sa všetky prstence skladajú z rovnakého materiálu, alebo je rozdielny pre každý z nich.”

Zdroj: sciencealert.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.