Grafická karta AMD Big Navi zničí konkurenciu

Zdá sa, že súboj dvoch hlavných výrobcov dedikovaných grafických kariet sa ešte len začína. Jedným z najdôležitejších faktorov je aj to, komu sa podarí vyrobiť najsilnejší hardvér pre konzumentov. Grafická karta AMD Big Navi by mala zmiesť zo stola spoločnosť Nvidia, pričom táto karta má byť oficiálne predstavená a dostupná už v priebehu tohto roka. Informuje o tom portál Techradar.

Ešte v lete minulého roku sme s pozreli na skvelé správy pre AMD. V auguste 2019 prvýkrát po piatich rokoch spoločnosť predbehla konkurenčnú Nvidiu v oblasti podielu trhu grafických kariet.

Teraz sa schyľuje k ešte krvavejšej bitke vlajkových lodí. Samozrejme, každá technologická spoločnosť má jedne high-end model s mastnou cenovkou, ktorý je ich pýchou. Používajú ho takmer ako maskota svojich schopností a toho, čo dokážu vyrobiť. V prípade firmy Nvidia to je grafická karta RTX 2080 Ti. AMD však chystá niečo, čo ju rozdrví na kúsky.

Nikdy nekončiaca bitka

Počas konferencie CES 2020 generálna riaditeľka AMD Lisa Su povedala, že “máme očakávať high-end Navi, aj keď väčšinou nehovorím o neoznámených produktoch.” Naznačila, že táto grafická karta dorazí v priebehu roka 2020.

Táto záhadná grafická karta by mala byť očakávaná Big Navi, určená pre užívateľov, ktorí potrebujú čo najväčší výkon, píše zahraničný portál Wccftech. Je možné, že jej označenie bude Radeon RX 5950XT. Spoločnosť AMD si tento názov totižto zaregistrovala u hospodárskeho združenia EEC (Európske spoločenstvo).

Nová vlajková loď od AMD by údajne mala byť o 30 % výkonnejšia ako Nvidia RTX 2080 Ti. Avšak, vojna nikdy nekončí. Aj konkurencia totižto chystá spätný úder. Už počas druhej polovice roku 2020 by mala vyjsť grafická karta Nvidia RTX 3080 Ti, založená na tzv. Ampere architektúre, ktorá by mala byť o polovicu rýchlejšia ako jej predchodca.

Tak či tak môžeme očakávať, že spoločnosti AMD aj Nvidia v najbližších mesiacoch predstavia ultra-výkonné karty. Sme zvedaví, ako sa proti sebe budú zrovnávať.

Zdroj: youtube.com, techradar.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.