Populárna sociálna sieť už od apríla testuje radikálnu zmenu, ktorá ide proti logike našich doterajších predstáv o tom, čo to vlastne sociálna sieť je. Testovanie zmeny sa odvtedy rozšírilo do viacerých ďalších krajín. Už čoskoro Instagram odstráni lajky aj v USA, čo značí približujúci sa príchod veľkej aktualizácie, ktorá všetkým užívateľom na svete vezme možnosť vidieť počet lajkov na cudzích príspevkoch.

Instagram odstráni lajky na príspevkoch už aj v USA

Ide o veľkú novinku, nakoľko USA je najväčší a najdôležitejší trh Instagramu. Práve preto sa skoré testovanie nezačalo tam, ale v menších a z biznisového hľadiska “menej podstatných” krajinách.

Adam Mosseri, pred rokom zvolený nový vedúci Instagramu, o zmene v krátkosti rozprával na podujatí Wired 25. V rozhovore potvrdil, že zmeny prichádzajú aj na americký trh už v priebehu budúceho týždňa – teda v dňoch 11. až 17. novembra.

Mosseri podotýka, že “nie celé USA naraz,” keďže zvykom sociálnych sietí je testovať veľké zmeny len na niekoľkých percentách užívateľov. Zabraňuje sa tak katastrofálnym následkom, keby daná pripravovaná zmena nebola ideálna.

Rozšírenie testovania už aj do USA nám hovorí, že v iných krajinách prebiehalo pozitívne, keďže nemali dôvod ho stopnúť. Ako sme tiež spomínali vyššie, ide o najdôležitejší trh Instagramu. Znamená to teda, že už sme relatívne blízko k ukončeniu testovania – ak sa zmena osvedčí aj na amerických užívateľoch, nasledovať môže už len celosvetová aktualizácia.

Prečo to Instagram robí?

Instagram pri predstavovaní zmeny zaujal morálne stanovisko. Čoraz viac ľudí žije digitálne a lajky na sociálnych sieťach považujú za body dôležitosti. Mnohí (obzvlášť mladí a ovplyvniteľní) ľudia majú dokonca kvôli nízkemu počtu lajkov depresie, čo už potvrdilo viacero vedeckých štúdií.

instagram logo
Zdroj: en.instagram-brand.com

V snahe bojovať so závislosťou a ďalšími problémami Instagram odstráni lajky z príspevkov. Pre užívateľov by tak zmena v konečnom dôsledku mala byť pozitívna, aj keď mnohí vyjadrujú svoj nesúhlas. Pre Instagram zasa ide o pozitívne PR, čo sa určite hodí v časoch, kedy na povrch vychádza viac a viac informácií o tom, ako sociálne siete zhoršujú mentálne zdravie.

“Chceme, aby sa vaši priatelia zameriavali na fotografie a videá, ktoré zdieľate, nie na počet lajkov, ktoré dostanú. Svoje vlastné lajky môžete stále vidieť po rozkliknutí zoznamu ľudí, ktorým sa váš príspevok páčil, no vaši priatelia neuvidia, koľko lajkov dostal.”

“Tešíme sa keď zistíme viac o tom, ako táto zmena môže pomôcť k zlepšeniu pôžitku z používania Instagramu,” dopĺňa populárna sociálna sieť oficiálne vyjadrenie, ktoré verejnosti poskytla ešte v júli.

Zdroj: engadget.com, twitter.com, wired.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.