Spoločnosť Amazon oznámila príchod nového procesoru Graviton 2, pri ktorom môžu znervóznieť aj produkty značiek AMD alebo Intel. Amazon je koniec koncov dlhoročným zákazníkom oboch technologických spoločností, ale tentokrát sa nová konkurencia objavila v úplne iných častiach sveta.

Zahraničné zdroje uvádzajú, že parížska spoločnosť SiPearl podpísala významnú dohodu na výrobu polovodičov ARM. Francúzka firma chce vraj použiť ARM IP (Zeus Neoverse CPU)  na vývoj novej sady procesorov Rhea, Chronos a iného nemenovaného modelu.

Intel AMD konkurencia
Zdroj: vosveteit.sk

Porazí nová konkurencia gigantov ako AMD a Intel?

Celý proces výroby je podporovaný Európskou komisiou v rámci projektu EPI (European Processor Initiative), ktorého cieľom je navrhnúť vysokovýkonný mikroprocesor pre prvý exascalový počítač v Európe.

Ešte v roku 2015 Barack Obama uviedol, že takýto super-výkonný počítať vznikne najskôr v USA.  Bývalý americký prezident nariadil vládnym agentúram, aby zabezpečili výrobu najvýkonnejšieho exascalového počítača na svete. Mal byť 30-krát rýchlejší ako súčasný najrýchlejší superpočítač v Číne. A ak sa takéto niečo udeje aj v Európe, znamenalo by to obrovský pokrok v technologickom vývoji.

nova generacia procesorov od intel
Zdroj: wallpaperscraft.com

Nová generácia procesorov

Očakáva sa, že tretia generácia procesorov k nám dorazí do štyroch rokov, čo sa dá zo strany výrobcov nazvať ako dosť ambiciózny časový plán. Všetko majú zatiaľ v rukách giganti z Intelu a AMD, ale ako vidíme, šikovných ľudí nájdeme všade.

Spoločnosť SiPearl bude taktiež úzko spätá od technológií ďalších dvoch pridružených francúzskych spoločností Kalray a Menta. Tie sa na výrobe najvýkonnejšieho mikroprocesoru podieľajú taktiež.

Aj keď nie je jasné, kedy k nám dorazí pripravované CPU, SiPearl sa zdá byť dosť zaneprázdneným výrobcom. V blízkej budúcnosti majú totiž zavítať aj do automobilového priemyslu a nenápadná spoločnosť vyzerá byť schopným súperom v konkurencii oproti ostatným globálnym gigantom.

Prichádza nová konkurencia, ktorá porazí Intel a AMD? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov.  

Zdroj: techradar.com

Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.