Aktualizácia iOS 13 dorazila

Od pôvodného predstavenia iOS 13 ubehlo už niekoľko mesiacov, počas ktorých majitelia iPhonov nedočkavo čakali, kým si svoj smartfón budú môcť aktualizovať. Po beta verzii pre testerov, vývojárov aplikácií a nedočkavcov teraz dorazil update, ktorý posúva nové možnosti oficiálnym spôsobom, na čo nás technologický gigant pripravil zoznamom noviniek. Mimochodom, nová verzia iOS je dostupná už aj na Slovensku.

Ako uvádza samotný Apple, nová verzia mobilného operačného systému je kompatibilná s týmito zariadeniami:

 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE
 • iPod touch (7. generácia)

Apple počas WWDC 2019 (Apple Worldwide Developers Conference), ktorá prebiehala v júni, predstavil hneď niekoľko zásadných noviniek, na ktoré užívatelia čakali v mnohých prípadoch aj roky. Veľké zmeny sú doplnené aj menšími úpravami systému, ktoré síce ovplyvnia jeho fungovanie, no dosť možno prídu bez povšimnutia.

nový apple produkt
Zdroj: macrumors.com

10 noviniek z iOS 13

Aby ste naozaj vedeli, čo je v iOS 13 nové, zhrnuli sme pre vás 10 najdôležitejších noviniek. Na záver si v krátkosti prejdeme aj tie menšie.

Dark Mode

Dlho očakávaná možnosť prepnúť operačný systém do “tmavého režimu” konečne prichádza aj na platformu iOS. Zapnúť sa dá v nastaveniach, no taktiež aj v Ovládacom centre.

Dark Mode je v prípade Apple integrovaný čo možno najviac automaticky. Môžete si totižto naplánovať časť dňa, kedy sa má sám zapnúť / vypnúť (napr. zapnúť po 20:00, vypnúť o 6:00). Tmavý režim šetrí vaše oči a dokonca znižuje spotrebu batérie, pretože tmavé pixely sú na OLED displejoch úplne vypnuté.

Tmavý režim je integrovaný naprieč celým operačným systémom, no Apple sa rozhodol sprístupniť aj jeho API (application programming interface – rozhranie pre programovanie aplikácií). To znamená, že vývojári aplikácií budú vedieť rozpoznať, či má váš smartfón zapnutý alebo vypnutý Dark Mode a podľa toho upraviť vzhľad samotnej appky.

ios 13 dark mode temný režim
Zdroj: firstpost.com / Apple

Výkon a rýchlosť

Apple sľubuje, že aplikácie na iOS 13 sa spúšťajú až 2-krát rýchlejšie. To je, samozrejme, maximálny možný rozdiel, pričom vo väčšine prípadov nie je až tak drastický. Vylepšenie je však stále vylepšenie.

Pohodlnejšie bude aj sťahovanie aplikácií cez App Store, ktoré by v niektorých prípadoch mohli byť až o polovicu menšie. Ich aktualizácie budú taktiež menšie, a to priemerne až o 60 %.

Softvérové vylepšenia zasiahli aj Face ID. Odomykanie pomocou vašej tváre tak bude na zariadeniach iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max a iPhone XR do 30 % rýchlejšie.

Fotoaparát

Po vzore megapixelmi nabitom iPhone 11 Pro a 11 Pro Max sa nový dôraz na fotografovanie prejavuje aj v samotnej aplikácii Fotoaparát. Na pozadí Apple prináša vylepšenia v prístupnosti tretích strán k API režimu Portrét, vďaka čomu budú vývojári vedieť ešte lepšie využiť mocný softvér.

Je tu však aj novinka, ktorá sa týka bežných užívateľov. Do Fotoaparátu totižto zavítal nový režim “High-Key Mono“, ktorý odfotografuje jednofarebný subjekt na bielom pozadí. V tomto portrétovom móde, ako aj vo všetkých ostatných, budeme taktiež môcť upravovať intenzitu svetla.

ios 13 high-key mono fotoaparat
Zdroj: cultofmac.com / Apple

Fotky

Apple viac-menej od základov prerobil vzhľad systémovej aplikácie Galéria. Fotografie si po novom môžete zoradiť viacerými spôsobmi, napríklad ako prehľad po dňoch, mesiacoch či dokonca rokoch. iOS 13 za vás vyberie tie najzaujímavejšie fotografie, čím môžete ľahko, rýchlo a jednoducho zaspomínať na staré časy. Samozrejme, nechýba klasické zobrazenie všetkých fotiek.

Nová Galéria je v skratke múdrejšia, prehľadnejšia a automatizovanejšia. Prichádza množstvo ďalších noviniek, ako napríklad lepšia možnosť úpravy videa či fotky. Zaujímavé je tiež spájanie viacerých Live Photos z fotiek, ktoré boli odfotografované v intervale kratšom ako 1,5 sekundy.

Siri

Inteligentný asistent, ktorý je súčasťou iOS už od predstavenia smartfónu iPhone 4S, sa opäť posúva o level vyššie. Siri odteraz znie ešte prirodzenejšie, obzvlášť pri hovorení dlhých viet. Zvyšuje sa tiež integrácia s aplikáciami tretích strán ako appky na počúvanie hudby a tak pod.

V podporovaných jazykoch bude taktiež analyzovať prichádzajúce správy. Z kontextu pritom vyčíta, že niekto vás napríklad o istom čase pozval na obed. Siri sa vás potom opýta, či chcete na tento čas vytvoriť pripomienku.

šéf apple siri
Zdroj: theverge.com

Prieskumník súborov

Apple po dlhých rokoch odboja otvára systém na jednoduché menežovanie súborov. Nový operačný systém bude konečne podporovať externé USB či SD úložiská dát.

Pri sťahovaní súborov užívateľov poteší špecializovaná zložka sťahovania, ktorú nájdete napríklad v Safari či v aplikácii Mail. Nájdete v nej pokope všetky stiahnuté súbory. Tieto súbory potom budete môcť ešte detailnejšie skúmať – nový iOS totižto sprístupňuje aj zobrazenie rôznych metadát. Poteší tiež možnosť natívneho zipovania súborov a ich následné zdieľanie.

Nerevolučnou, no stále vítanou novinkou je aj zdieľaný priečinok na iCloud Drive, ktorý môžete používať napríklad s rodinou na zdieľanie fotografií z dovolenky.

Súkromie a zabezpečenie

iOS 13 vás bude ako užívateľa bližšie informovať o tom, ktoré aplikácie majú aký prístup ku ktorým informáciám. Zmena sa taktiež týka funkcionality vyskakovacieho okna, ktoré sa vás po starom pýtalo napríklad to, či chcete appke povoliť používanie fotoaparátu. Na výber boli len možnosti “áno” a “nie“. Teraz však budete môcť použiť tretiu možnosť “iba raz“.

Váš iPhone vás odteraz taktiež upozorní, ak nejaká aplikácia na pozadí používa dáta o vašej lokácii. Čo sa lokácie týka, pri zdieľaní fotiek budete taktiež môcť odstrániť meta informácie o lokalite, kde bola fotka vyhotovená.

operačný systém ios
Zdroj: macworld.com / Apple

Sign in with Apple

Po vzore tlačidiel “prihlásiť sa cez Google“, “prihlásiť sa cez Facebook” a tak pod. prichádza aj Apple s možnosťou “prihlásiť sa cez Apple ID“. Služba funguje podobne, no prináša vychytávky navyše.

Napríklad pri registrácii na webstránke sa prihlásite cez existujúce Apple ID, overíte sa pomocou Face ID alebo Touch ID a máte vytvorený nový účet. Čo však v prípade, ak tejto webstránke nechcete poskytnúť svoj ozajstný e-mail? Tu prichádza na scénu možnosť nesprístupniť serveru vidieť vašu adresu. Taktiež si môžete vytvoriť nový unikátny e-mail, ktorý Apple automaticky prepojí s vašim hlavným e-mailom. Ak by sa však hacker dostal do tohto e-mailu, nenašiel by v ňom nič okrem údajov k prihlasovaniu na danú webstránku.

Mapy

Apple sľubuje, že svoje Mapy od základov prekopal. Medzi prvými vecami, ktoré si všimnete, je mierne upravený vzhľad. Najviac sa však nový iOS chváli plynulým “Street View” pohľadom.

Prichádza tiež aj množstvo praktických funkcií, ako napríklad kolekcie a ich zdieľanie, možnosť vytvárať zoznamy často navštevovaných miest či sharovanie očakávaného času príchodu podľa navigácie. Vylepšená je aj samotná navigácia, ktorá frázy typu “o 350 metrov odbočte doprava” nahradí ľudskejšími inštrukciami ako “na najbližšej svetelnej križovatke odbočte vpravo“.

apple maps mapy
Zdroj: 9to5mac.com / Apple

Zdravie

Spoločnosť sa čoraz viac zaujíma o sledovanie a udržiavanie zdravia užívateľov, čo jednoznačne zvyšuje ich hodnotu v očiach zákazníkov. Dôkazom je úplne nová aplikácia Zdravie. Tá prináša dlho požadované sledovanie menštruačného cyklu.

Dôraz sa dáva aj na sluch. Appka vás bude informovať, ak sa nachádzate v príliš hlučnom prostredí, prípadne ak máte hudbu v slúchadlách príliš hlasno. Dlhodobo si kvalitu sluchu môžete sledovať pomocou audiogramov, teda testov sluchu. Sledovať si taktiež budete môcť aj orálnu hygienu, teda čas a pravidelnosť umývania zubov.

Množstvo ďalších noviniek

Je tu stále množstvo noviniek, ktoré sa nám do prvej desiatky nezmestili. Patria medzi ne napríklad:

Nová aplikácia Pripomienky, nová aplikácia Nájsť, nový dizajn úpravy hlasitosti, možnosť pripojiť sa k Wi-Fi či Bluetooth sieťam cez Ovládacie centrum, možnosť zapnúť nastavenie optimalizovaného nabíjania batérie, rozšírené možnosti v aplikácii Skratky možnosť písania na klávesnici gestami, nové nálepky memoji, možnosť prehrávať hudbu do viacerých AirPods súčasne, vylepšený dizajn CarPlay a jeho integrácia so Siri…

Kompletný zoznam noviniek nájdete na tomto odkaze.

vieme kedy apple predstaví iphone 11
Zdroj: theverge.com

iOS 13.1

Vývojárska beta verzia nového operačného systému, resp. menšej aktualizácie iOS 13.1, je dostupná už od konca augusta. To naznačuje skorý príchod, ktorý potvrdil aj portál Macworld.

iOS 13.1 by mal podľa všetkého prísť už 30. septembra. Neočakávajú sa však veľké zmeny a novinky, ale len drobné úpravy, čo sa stability systému týka.

Zdroj: apple.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.