Koronavírus nie je až taký nebezpečný, ako sme si mysleli. Väčšina infekcií vírusom je mierna.

Prednedávnom vykonaná obrovská štúdia odhalila, že koronavírus nie je až tak nebezpečný, ako sme si doposiaľ mysleli. Drvivá väčšina infekcií je veľmi miernych. Najviac ohrození sú seniori a ľudia s už prebiehajúcou inou chorobou.

Od prvého objavenia v meste Wu-chan zabil vírus takmer 1 900 ľudí a v celej Číne nakazil viac ako 72 000 ľudí. V článku uverejnenom v Chinese Journal of Epidemiology skúmali 72 314 potvrdených, podozrivých, klinicky diagnostikovaných a asymptomatických prípadov choroby. Ide o najväčšiu štúdiu na pacientoch od začiatku epidémie v decembri minulého roku.

Najviac ohrození sú starí ľudia

Približne 80,9 % infekcií je klasifikovaných ako miernych, 13,8 % ako závažných a iba 4,7 % ako kritických.

Najväčšia miera úmrtnosti je u ľudí vo veku 80 a viac rokov, a to až 14,8 %. Štúdia taktiež zistila, že pacienti s kardiovaskulárnym ochorením majú takmer isté, že vírusu podľahnú na komplikácie vyplývajúce z nového koronavírusu. Ďalej sú veľmi ohrození pacienti s cukrovkou, chronickým respiračným ochorením a hypertenziou.

koronavirus dav ludi
Zdroj: aktuality.sk

Medzi deťmi vo veku do 9 rokov nedošlo k úmrtiu, a to napriek najmenej dvom prípadom novorodencov infikovaných ich matkami.

Až do veku 39 rokov je úmrtnosť na veľmi nízkej úrovni 0,2 %.

Ako ste už pravdepodobne predpovedali, úmrtnosť sa zvyšuje s vekom. Pre ľudí vo veku 40 rokov je miera úmrtnosti 0,4 %, pre ľudí vo veku 50 rokov je miera 1,3 %, vo veku 60 rokov je to 3,6 % a vo veku 70 rokov je miera úmrtnosti 8,0 %.

Muži zomrú častejšie ako ženy. Zo všetkých nakazených zomrie mužov 2,8 % a žien 1,7 %. Celková úmrtnosť na vírus je 2,3 %. To je omnoho menej ako 10 % pri nákaze menom SARS. A napríklad na chrípku v období od októbra do 8. februára zomrelo 14 00036 000 Američanov. V porovnaní s týmito číslami koronavírus nie je až tak nebezpečný.

koronavirus wuhan
Zdroj: nytimes.com

„Zostupný trend“ a dôvod rýchleho šírenia

Epidémia dosiahla svoj vrchol medzi 24. a 26. januárom. Štúdia taktiež naznačuje, že od 11. februára má epidémia „zostupný trend“, čo znamená, že šírenie choroby sa začalo spomaľovať.

Správa taktiež informuje o tom, že rozhodnutie Číny uzavrieť 11 miliónové mesto Wu-chan a ďalšie vírusom postihnuté oblasti sa vyplatilo.

Vírus sa rozšíril práve v období, keď milióny ľudí križovali krajinu na Čínsky (lunárny) nový rok koncom januára. Autori štúdie upozorňujú, že s mnohými ľuďmi vracajúcimi sa z dovolenky sa krajina musí vzoprieť kvôli možnému oživeniu epidémie. Koronavírus sa môžu naďalej prispôsobovať a stať sa nákazlivejším, správa preto varuje a nalieha na lekárov, aby zostali ostražití.

Zdroj: sciencealert.com 

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.