Kedy skončí koronavírus? Svetová zdravotnícka organizácia ponúka 6 krokov k obnove života

Kedy sa to konečne skončí a koronavírus nám prestane otravovať, v niektorých prípadoch aj ničiť životy? Jasnovidci nie sme, no vieme, kto by na túto otázku mohol mať lepšiu odpoveď ako my alebo vy: Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Tá nedávno vydala novú stratégiu na boj s nákazou COVID-19. V nej sa okrem iného nachádza aj zoznam 6 rád pre krajiny s tým, ako sa dostať do pokojnejšieho stavu.

Dokument, o ktorom je reč, si môžete sami stiahnuť a prečítať kliknutím na tento odkaz. Konkrétnych 6 bodov, ktoré si preberieme, nájdete na 10. strane stratégie.

Prenos ochorenia je obmedzený

Prvým z kritérií, ktoré majú zaručiť upokojenie situácie v danej krajine, je zamedzenie šíreniu nákazy. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je potrebné obmedziť prípady koronavírusu na úradom známe, no ojedinelé prípady a občasné zhluky nakazených.

Je tiež dôležité, aby boli zmapované pohyby nakazených osôb a osôb, s ktorými prišli do kontaktu.

Zdravotníctvo stíha

Veľká zmena by mala nastať, keď sa situácia zmierni a krajiny budú mať dostatočnú kapacitu na to, aby sa starali o detegovanie a izoláciu všetkých prípadov koronavírusu, nie len tých vážnych. Takto by to malo vyzerať konkrétnejšie:

DetekciaVšetky podozrivé prípady musia byť okamžite zachytené po nástupe symptómov cez ich aktívne vyhľadávanie, dobrovoľné nahlasovanie či kontrolovanie občanov prichádzajúcich z iných krajín.

TestovanieVšetky podozrivé prípady musia byť uzatvorené výsledkom testu najneskôr do 24 hodín identifikácie a odobratia vzorky.

IzoláciaVšetky pozitívne prípady musia byť izolované v karanténe do momentu, kým preukázateľne nie sú nákazliví.

KaranténaVšetky blízke kontakty nakazeného musia byť vystopované a umiestnené do karantény na 14 dní.

Koronavirus spanielsko prevencia
Zdroj: metro.co.uk

Risk vzniku ohnísk je limitovaný

Ďalšie kritérium diktuje, že krajina identifikuje všetky faktory, ktoré pomáhajú nákaze COVID-19 so šírením sa. Následne treba podniknúť kroky k tomu, aby boli čo najviac potlačené. Príkladom je napríklad aj poskytnutie dostatočného množstva ochranných pomôcok pre nemocničný personál a občanov.

Pracoviská dodržiavajú nariadenia

Pracovné prostredia, kde sa zdržiava viacero ľudí, treba zavaliť opatreniami, akými sú napríklad: dodržovanie fyzického odstupu, časté umývanie rúk, ochrana rúškami či meranie teploty.

Sledovanie prichádzajúcich potenciálnych roznášačov

Ďalej je kritické, aby boli odsledované všetky možné spôsoby, akými sa môže vírus dostať späť do krajiny zo zahraničia (či z jedného mesta do druhého mesta a tak pod.). Svetová zdravotnícka organizácia tiež odporúča cestovateľov s podozrením na ochorenie okamžite umiestňovať do karantény.

Komunity sú plne zapojené

Posledným a pravdepodobnejšie najdôležitejším kritériom pre postupný návrat do normálu je správanie ľudí. Je potrebné, aby komunity občanov plne pochopili situáciu a zmeny, ktoré sa kvôli nej musia diať – od izoláciu, cez obmedzenia pohybu a dobrovoľné obmedzovanie svojej slobody až po zodpovedné správanie sa a svojvoľné vymýšľanie nových spôsobov, ako chrániť seba aj ostatných.

Zdroj: WHO, twitter.com, lifehacker.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.