Koronavírus na Slovensku?

Vo štvrtok (30. január) sa k nám dostali informácie o tom, že čínsky koronavírus sa potenciálne objavil už aj na Slovensku. Dvaja Slováci, ktorí nedávno pricestovali z Číny, prileteli cez Šanghaj do Frankfurtu. Odtiaľ prišli domov.

Keďže sa cítili nevoľne, unaveno a škrabalo ich v priedušnici, rozhodli sa navštíviť urgentný príjem v Žiline. Odtiaľ pacientov transportovali do Univerzitnej nemocnice Martin (UNM), kde sa nachádzajú aj teraz. Ohľadom dvoch mužom a ich stavu sa k nám dostávajú nové informácie:

„U mužov sa neprejavilo žiadne zhoršenie, nevyžadujú si špecifickú liečbu. Sú bez teploty, majú priebeh ľahkej infekcie. Aktuálne máme situáciu pod kontrolou. Myslím si, že nie je dôvod na šírenie paniky, pretože ide len o podozrenie na možné ochorenie týmto vírusom. Čakáme na výsledky z odobratých vzoriek,“
povedala pre portál Teraz Katarína Kapustová.

cinsky koronavirus v europe
Zdroj: asia.nikkei.com

Opatrenia a karanténa

Samozrejme, boli vykonané všetky možné kroky, aby sa zabránilo potenciálnemu šíreniu čínskeho vírusu CoV, aj keď ešte nebol potvrdený. Bezpečnosť je prvoradá, a preto boli od príchodu na urgentný príjem v Žiline izolovaní. Keď prišli na recepciu a opísali svoj stav, tamojší personál vyhodnotil podozrenie na koronavírus. “Okamžite ich uzavreli vo vstupnej miestnosti, kde boli izolovaní,” uviedol úsek generálneho riaditeľa UNM.

Stojí za zmienku, že muži neprišli do osobného kontaktu s príbuznými ani s inými pacientmi.

Dvoch Slovákov transportovali na infekčné oddelenie v Univerzitnej nemocnice v Martine “za prísnych karanténnych podmienok,” dodala Kapustová. Špeciálne pre nich bola vyčlenená časť priestorov, do ktorých nebude mať vstup nikto iný ako ich vlastný zdravotnícky personál. Tento personál nebude ošetrovať iných pacientov ako ich dvoch.

Muži boli pracovne tri týždne v Číne, asi 1500 kilometrov od epicentra epidémie v meste Wu-chan. Boli im už odobraté vzorky biologického materiálu, ktoré sa transportovali do Kochovho inštitútu v Berlíne. Odtiaľ by sa už čoskoro mali dostaviť výsledky testov na prítomnosť koronavírusu.

Ako uvádza oficiálna správa situácie od WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) z 30. januára, celosvetovo bolo potvrdených už 7818 prípadov infekcie v 18 krajinách mimo Číny. V krajine, kde sa smrteľný vírus začal šíriť, zomrelo už minimálne 170 ľudí, pričom 1370 sa nachádzajú vo vážnom stave.

Zdroj: teraz.sk

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.