Pandémia stále úraduje svetom a nový koronavírus i naďalej ohrozuje ľudstvo. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) nemá oddych ani jednu minútu dňa a vyšetriť musia ďalšiu alarmujúcu informáciu. Južná Kórea totiž hlási, že ak sa nakazený vylieči a jeho test bude negatívny, pacient stále nemá vyhraté.

Ochorenie COVID-19 nepoľavuje a USA sa svojim prístupom zaradilo na prvé miesto v počte úmrtí. WHO označila situáciu za najhoršiu v histórii našej planéty, ale to nie je bohužiaľ všetko.

Južná Kórea koronavírus
Zdroj: france24.com

Južná Kórea tvrdí, že koronavírus sa dokáže reaktivovať

Kórejské zdravotníctvo zažíva kritický stav a až 91 pacientov z pôvodnej várky nakazených dostalo už druhú pozitívnu diagnózu na COVID-19. Ak je táto informácia pravdivá, nové respiračné ochorenie spôsobené pandémiou koronavírusu v tele prežíva aj po jeho vyliečení.

Nemocnica chcela pôvodne pacientov prepustiť do domácej karantény, nakoľko ich testy boli po dlhých týždňoch konečne negatívne. No preventívne testovanie, tesne pred prepustením z izolácie, ukázalo hrozivý výsledok. Nový koronavírus dokázal v ich tele prežiť a reaktivoval sa.

Takúto kritickú správu avizoval riaditeľ Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb Jeong Eun-kyeong v jednom z každodenných briefingov. Vylučuje možnosť, že by sa vyliečený človek mohol opäť nakaziť od pozitívneho pacienta a podľa jeho slov máme dočinenia s nesmrteľným parazitom.

Aké sú odporúčania WHO?

V klinickom manažmente považujeme za klinicky zotaveného takého pacienta, ktorému boli dva dni po sebe odobrané vzorky pomocou štandardného testu PCR (polymerázová reťazová reakcia) – výter z krku alebo nosa. Takto sa k vyšetrovaniu vyjadril hovorca WHO:

“Sme si vedomí, že niektorí pacienti sú PCR pozitívni aj po klinickom zotavení. Preto potrebujeme systematický zber vzoriek od vyliečených pacientov, aby sme lepšie porozumeli tomu, ako dlho sa vírus drží v tele.”

Južná Kórea koronavírus
Zdroj: www.scmp.com

Bude potrebné sprísniť všetky opatrenia?

COVID-19 je nová choroba a k preskúmaniu jej pôvodu potrebujú vedci ďalšie epidemiologické údaje. Podľa súčasných štúdií je životnosť vírusu asi dva týždne od okamihu, kedy pacient začne prejavovať príznaky.

Ak epidemiológovia zistia, že nový koronavírus zostane nákazlivý aj po tomto období, mohlo by to značne ovplyvniť karanténnu dĺžku a všetky zdravotné opatrenia doporučené orgánmi verejného zdravotníctva.

V súčasnosti zostáva prípad reaktivácie koronavírusu neznámy, ale autority celú situáciu prešetria. Celosvetovo je potvrdených už viac ako 1 800 000 000 prípadov a cez 110 000 úmrtí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Mutuje nový koronavírus a pocítila to ako prvá Južná Kórea alebo je to všetko len planý poplach? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov. 

Zdroj: gizmodo.com

Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.