Činnosť policajných orgánov v Španielsku je skrz nový koronavírus pozastavená, ako aj činnosť celej krajiny. Aby sa zabránilo šíreniu pandémie, vláda prijala tvrdé opatrenia, ktoré odporúčajú ľudom ostať doma.

Ale čo s ľuďmi, ktorí prevenciu berú na ľahkú váhu? V hlavnom meste Madrid sa takúto situáciu snažia vyriešiť policajní dôstojníci. Tí pomocou dronov kontrolujú mesto, a ak sa vonku nájde nejaký jedinec, automaticky ho vyzvú, aby sa vrátil domov.

Ako ovplyvnil nový koronavírus situáciu v Španielsku?

Zaujímavé opatrenia vyhlásila mestská polícia cez sociálnu sieť Twitter. Najnovší príspevok obsahuje aj video, v ktorom môžeme vidieť policajta v akcii ako manévruje s robotom. Každý stroj je vybavený aj zvukovým zariadením, pomocou ktorého môžu policajti komunikovať s verejnosťou.

Celá akcia spočíva v tom, aby policajt na diaľku pomocou zvukového zariadenia upozornil zablúdených občanov mesta a následne ich poslal domov. Vychádzať by mali len v núdzových situáciach, a ak to nie je nevyhnutné, mali by v rizikovom období ostať v domácej izolácii.

Majú Španieli rizikovú situáciu pod kontrolou?

Polícia chce takýmto krokom dohliadať na bezpečnosť svojich občanov, aj keď si uvedomujú, že niektorým takéto opatrenia môžu spôsobovať nechcené problémy. Španielsky úrad pre riadenie letovej premávky (ENAIRE) vraj úzko spolupracuje s madridskou políciou, ktorých cieľ je jednoznačný – pripomenúť verejnosti, aby nevychádzali z domu.

Mimoriadny stav v krajine platí od soboty a španielsky premiér Pedro Sánchez vyhlásil uzavretie celej krajiny na 15 dní. Dôvodom opatrenia je, samozrejme, spomalenie šírenia koronavírusu (COVID-19).

Španielsko je tak po Taliansku druhou krajinou v Európe, ktorá sa rozhodla zatvoriť hranice. Ako už je verejne známe, Taliansko je na našom kontinente najviac postihnutou krajinou a do dnešného dňa si šíriaca sa pandémia na Apeninskom polostrove vyžiadala 2 978 obetí.

Koronavírus v Španielsku
Zdroj: aljazeera.com

Koľko potvrdených prípadov sa nachádza na území Španielska?

Z celkového počtu obyvateľov, čo predstavuje približne 47 miliónov, bolo potvrdených 15 014 prípadov. K dnešnému dňu si vírus vyžiadal 640 obetí, z čoho približne polovica pochádza z okolia hlavného mesta Madrid.

Porušenie karantény a nerešpektovanie pokynov vydaných zdravotníckymi orgánmi môže v Španielsku viesť k pokute až do výšky 600 000 eur.

Sledujete situáciu vo svete a dodržiavate prevenciu? V Španielsku si nový koronavírus vyžiadal už stovky obetí, ale situáciu zlepšujú odhodlaní zdravotníci. Počet vyliečených stúpol na 1 081.

Ako to celé dopadne zistíme až v priebehu apríla a všetkým postihnutým krajinám držíme palce. Ak šírenie nového koronavírusu sledujete, vaše postrehy nám nezabudnite zanechať v sekcii komentárov. 

Zdroj: gizmodo.com 

Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.