USA sa momentálne radí medzi najviac zasiahnuté miesta v boji s pandémiou a nový vírus doslovne ničí najväčšie mesto krajiny. Koronavírus uzavrel New York do karantény a zavítal aj do Zoo medzi zvieratá, v ktorej mala tigrica pozitívny test na COVID-19.

Tigrica Nadja koronavírus
Zdroj: www.weforum.org

Tigrica Nadia bola testovaná pozitívne na nový koronavírus, budú nakazené aj ďalšie zvieratá?

Severná Amerika si na svoj zoznam pripisuje aj prvý prípad u zvieraťa. Na tigrici vykonali test, ktorý však nebol ako bežný ľudský test (PCR). Vzorka bola odobraná podobným spôsobom a jej výsledok by mohol pomôcť lepšie pochopiť COVID-19 spôsobujúci respiračné ochorenia.

Situácia sa začala komplikovať koncom marca, kedy niekoľko mačkovitých šeliem vykazovalo príznaky ochorenia. Medzi potencionálnymi nakazenými sa nachádzali dva Tigre sibírske, dva Tigre malajské a tri Levy púštne.

Tigrica Nadja koronavírus
Tigrica Nadja zo Zoo v Bronxe; Zdroj: bbc.com

Ako prebiehalo testovanie tigra?

Lekári použili molekulárny test, ktorý bol vyrobený špeciálne v laboratóriu na Štátnej univerzite v Illinois. Testovanie prebiehalo na celoštátnej úrovni ako sa robí aj pri ľuďoch. Celý proces sa spolieha na PCR s rezervnou transkripciou a porovnáva genetické sekvencie vzorky s vlastnými vírusmi.

Nadia bola pozitívne testovaná až trikrát – na základe vzoriek získaných z nosa, krku a priedušnice. Tím pracujúci v Zoo použil rovnaký test aj na iných zvieratách, zahŕňajúc gorilu, šimpanza, mačku, psa a pásavca. Všetkým uvedeným zvieratám vyšli negatívne výsledky.

Nie je úplne jasné, ako sa tigrica dokázala nakaziť. Autority nás však upokojujú, že sa prechodu koronavírusu z mačky na človeka báť nemusíme. Prípad momentálne rieši Ministerstvo zdravotníctva v New Yorku a vyšetrovanie sa zameria na lepšie pochopenie šíriacej sa pandémie.

Čo hovoríte na nový koronavírus, ktorý zavítal aj do newyorskej Zoo? Pomôže nám takáto situácia k novým zisteniam? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov. 

Zdroj: bbc.com

Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.