Karanténa kvôli koronavírusu má veľký dopad na znečistenie ovzdušia, odhaľuje NASA

Prednedávnom uverejnené fotografie od NASA ukázali, ako karanténa kvôli koronavírusu vplýva na znečistenie ovzdušia. Ako už asi väčšina z vás vie, Čína je jedna z krajín z najvyšším znečistením ovzdušia na svete, ak nie najvyšším znečistením celkovo. Nedávna karanténa na čínsku oblasť Hubei a aj ďalšie mestá v Číne mala drastický dopad na množstvo znečistenia v ovzduší. Je to spôsobené pravdepodobne tým, že mnoho ľudí vôbec nevychádza z domu a mnoho tovární nepracuje na plný výkon, alebo sú úplne zatvorené. A ako vieme, v Číne je tovární pomerne veľa.

“Je to prvýkrát, čo som videla taký dramatický pokles v takej širokej oblasti pre konkrétnu udalosť,”
uviedla Fei Liu, výskumná pracovníčka NASA pre kvalitu vzduchu.

Toto vyhlásenie urobila po vydaní máp o znečistení ovzdušia. Pokles znečistenia ovzdušia v tomto období nie je až taký nezvyčajný, a to hlavne kvôli oslavám nového lunárneho roku. Avšak vládna karanténa určená na zastavenie šírenia choroby COVID-19, tiež známej ako koronavírus, však spôsobila, že znečistenie klesá oveľa výraznejšie a na dlhšiu dobu.

mapa znecistenia ovzdusia
Zdroj: engadget.com

Ako vidno aj na tomto porovnaní fotografií z minulého roku, pokles znečistenia ovzdušia je drastický. Liu povedala, že agentúra zmapovala aj poklesy znečistenia okolo Pekingu počas olympijských hier v roku 2008 a v iných krajinách počas hospodárskej krízy v rokoch 2007 – 2009, nikdy si však nevšimli takýto výrazný pokles.

Aj keď tento pokles znečistenia poskytuje obyvateľom určitú úľavu pri dýchaní, kronavírus nakazeným dýchanie sťažuje omnoho viac. Ochorenie zničilo ekonomiku v tomto regióne a v Číne doteraz spôsobil takmer 3 000 úmrtí. Možno, že sa príroda snaží vyčistiť ovzdušie rozličnými spôsobmi.

mapa znecisteneho ovzdusia v cine
Zdroj: engadget.com

Podľa oficiálneho reportu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo koronavírusom dodnes nakazených už aspoň 93 000 ľudí po celom svete. Väčšina je v Číne, no nakazenie sa už rýchlo šíri aj v iných krajinách, ako napríklad v Taliansku, ktoré je s vyše 2 500 nakazenými jednoznačne európskym epicentrom COVID-19.

Zdroj: engadget.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.