Naše mobilné telefóny sú neporovnateľne výkonnejšie ako počítač na palube Apollo 11, ktorého posádka v roku 1969 pristála na Mesiaci. Predstavte si teda dnešné možnosti. Technológie behom vyše 50 rokov postúpili na úplne inú úroveň, pričom americká vesmírna agentúra si to uvedomuje zo všetkých najlepšie. Poďme sa dnes pozrieť na nový NASA počítač, ktorý otvára nové možnosti v novom svete.

nasa logo
Zdroj: wallpaperplay.com

Nový NASA počítač

Nový super počítač sa volá Aitken a nachádza sa v Amesovom výskumnom centre v Silicon Valley. Jeho neuveriteľnou výhodou je modulárny dizajn, vďaka ktorému konzumuje omnoho menej elektriky ako tradičné super počítače. To, že si nevyžaduje obrovské množstvo energie, taktiež znamená jednoduchšie chladenie.

Aitken bude mať na starosti výpočet komplexných simulácií. Pomáhať bude vedcom a inžinierom, ktorí pracujú na efektívnejších návrhoch 4-vrtuľových helikoptér, skúmajú dianie nukleárnej fúzie v strede nášho Slnka a tak podobne.

Prioritou číslo jeden budú simulácie vstupu na obežnú dráhu Mesiaca, zostupovania k povrchu a samotné pristátie.

astronaut
Zdroj: hpe.com

Nový NASA počítač bude podstatným dielikom skladačky, ktorá sa nazýva projekt Artemis. Jeho podstata je jednoduchá: ľudia sa vracajú na Mesiac. Jedným z cieľov misie je dopraviť na lunárny povrch prvú ženu a ďalšieho muža.

Z dlhodobého hľadiska však nejde len o vztýčenie vlajky, ale o vytvorenie nezávislej kolónie. Ľudia sa vracajú na Mesiac, pričom tentokrát tam chcú aj ostať. Prvá raketa projektu Artemis by mala vzlietnuť už do roku 2024.

Práve preto NASA potrebuje nový super počítač. Totižto misia spred 5 desaťročí bola neuveriteľne jednoduchá oproti tomu, čo má vesmírna agentúra v pláne v najbližších rokoch. Logistické peklo, otázka bezpečnosti a vývoj potrebných technológií obklopujú projekt Artemis, pričom počítač Aitken odbremení obmedzené ľudské mozgy svojimi vyše 40 000 procesorovými jadrami.

NASA super počítač
Zdroj: nasa.gov

Takéto sú špecifikácie systému:

  • 46 080 procesorových jadier (Intel Xeon procesory 2. generácie)
  • 221 TB úložiska
  • 3,69 petaflopov výkonu (zhruba ako 2 000 konzol PlayStation 4)

Modulárny dizajn nového NASA počítača ušetril už 2 000 000 kW/h energie a 11 300 000 litrov vody. Jeho výkon bude pre rôzne výpočty využívať cez 1 500 vedcov a inžinierov z celého USA.

Zdroj: engadget.com, nasa.gov, hpe.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.