Operačný systém macOS Catalina

“Operačný systém macOS Catalina dáva užívateľom mocné spôsoby na vykonanie úžasných vecí. Takže môžete vytvárať a objavovať ako nikdy predtým.”

Takto znie oficiálny “slogan” novej verzie operačného systému, na ktorom bežia všetky počítače a laptopy od spoločnosti Apple. Nájdete ho na vrchu oficiálneho zoznamu noviniek, ktoré Catalina ponúka. Ak však nemáte čas prechádzať si všetky z nich, my sme pre vás zhrnuli 5 tých najpodstatnejších.

macos catalina sidecar
Zdroj: 9to5mac.com

Sidecar

Nová funkcia prináša možnosť použitia vášho iPadu ako externý monitor k počítaču Mac. Obrazovku môžete duplikovať alebo rozšíriť o ďalšiu pracovnú plochu.

Pripojiť sa dá káblom, no aj bezdrôtovo do vzdialenosti 10 metrov. Pomocou iPadu tak môžete ovládať Mac, používať gestá, ktoré vám sú príbuzné z trackpadov či kresliť s Apple Pencil priamo do rozhrania aplikácie, ktorá beží na Macu.

Koniec iTunes

Príchod operačného systému macOS Catalina značí oficiálny koniec iTunes. Všetko, čo táto aplikácia ponúkala, bude odteraz rozdelené do troch jednotlivých aplikácií. Tie budú automaticky synchronizované na vašom počítači s vašim zariadením cez cloud či kábel. Cez Finder si taktiež budete môcť jedným kliknutím zálohovať, aktualizovať a obnoviť zariadenie.

Music

Synchronizácia a prehrávanie hudby je údajne špeciálne optimalizovaná pre Apple Music. Streamovacia služba, ktorej ekvivalentom je napríklad Spotify, by v rozhraní macOS odteraz mala fungovať intuitívnejšie a prehľadnejšie.

Pre ľudí, ktorí si stále chcú kupovať digitálnu kópiu hudby, je tu iTunes Store.

TV

Nová aplikácia ponúkne obchod a oddelenú knižnicu filmov a seriálov, ktoré si môžete zoradiť podľa žánrov atď. K tomu spoločnosť priviazala aj Apple TV – službu, cez ktorú môžete na vašom Macu pozerať rôzne kanály ako HBO atď.

Podcasts

V zvlášť aplikácii budú odteraz fungovať aj podcasty. Vyše sedemstotisícová ponuka programov je, ako pri ostatných aplikáciách, zlúčená naprieč všetkými Apple platformami, vrátane macOS.

apple music catalina
Zdroj: idownloadblog.com, Apple

Vylepšené aplikácie

Viacero základných aplikácií dostáva na macOS Catalina nový vzhľad, pridáva užitočné funkcie a vylepšuje celkový zážitok z ich používania. Zmenami si prešli: Photos, Notes, Reminders, Safari a Mail.

Screen Time

Aplikácia Screen Time z iOS a iPadOS prichádza aj na Macy. Na počítačoch bude fungovať rovnako, teda ponúkne prehľad najčastejšie používaných aplikácií, časový rozpis ich používania, množstvo prichádzajúcich notifikácií a tak pod.

Funkcia App Limits ponúka možnosť limitovať čas používania konkrétnej aplikácie, kategórie appiek či všeobecne čas strávený za počítačom. Limity môžete medzi sebou kombinovať a dokonca do nich môžete zahrnúť aj špecifické webstránky.

Funkcia Downtime vám umožňuje nastaviť časové okno, kedy môžete používať len špecifické aplikácie, ktoré ste povolili. Napríklad tak môžete pri práci zabrániť impulzívnemu otváraniu sociálnych sietí.

Aplikácia Screen Time je na macOS cez iCloud synchronizovaná s vašimi ostatnými zariadeniami. Môžete si teda nastaviť univerzálny limit na konkrétnu aplikáciu, pričom čas sa vám bude odpočítavať, či ju používate na iPhone, iPade či Macu.

Find My

Find My iPhone a Find My Friends sú spojené do jednej aplikácie, ktorá sa jednoducho nazýva Find My. Ponúka lokalizáciu vašich zariadení a priateľov.

Find My ponúka aj možnosť nájdenia zariadení, ktoré nie sú pripojené ku internetu. Ak v aplikácii zaznačíte, že vaše zariadenie je stratené, všetky ostatné Apple zariadenia budú môcť detegovať jeho Bluetooth signál. V prípade, že sa do blízkosti strateného zariadenia dostane iné Apple zariadenie, okamžite obdržíte notifikáciu o jeho polohe.

macbook pro screen time
Zdroj: macrumors.com

Dostupnosť macOS Catalina

Operačný systém macOS Catalina je dostupný na týchto Apple počítačoch:

  • MacBook (2015 či novší)
  • MacBook Air (2012 či novší)
  • MacBook Pro (2012 či novší)
  • Mac mini (2012 či novší)
  • iMac (2012 či novší)
  • iMac Pro (2017)
  • Mac Pro (2013 či novší)

Kompletný zoznam noviniek nájdete na oficiálnej webstránke.

Zdroj: apple.com, 9to5mac.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.