Má to síce štyri nohy, ale pes to nie je. Noví pandemickí roboti na seba pritiahli pozornosť ľudského oka a za úlohu budú mať ľudom pripomínať ich zraniteľnosť. Pandémia nového koronavírusu predsa len stále neutíchla a niektoré krajiny sa rozhodli konať.

Robot nesie pomenovanie Spot a vyrobila ho spoločnosť Boston Dynamics ako požiadavku pre krízové situácie. Vo svojom vnútri skrýva špeciálne navrhnuté kamery, ktoré dokážu zistiť, či ľudia dodržiavajú sociálny dištanc.

pandemickí roboti
Zdroj: sg.news.yahoo.com

Ako nám môžu pandemickí roboti pomôcť?

Na Slovensku sa nič takéto neočakáva, avšak svoju premiéru si roboti zažili v Singapure. Umiestnení boli do parku Bishan-Ang Kio, aby pozorne sledovali správanie okolitých ľudí. Ale nehraničí to trochu s obmedzovaním súkromia?

„Tieto kamery nebudú schopné sledovať alebo rozpoznávať konkrétnych jedincov a taktiež nebudú zhromažďovať žiadne osobné údaje,“
upokojuje singapurská agentúra GovTech.

Spot bol vybavený vlastným softvérom vyvinutým GovTechom a okrem sledovania sociálnych odstupov budú zaznamenávať, koľko ľudí sa nachádza v parku v danom čase. Skúšobná verzia robotov sa bude po parku v Singapure pohybovať až do 22. mája.

Spot nie je jediným robotom v Singapure

Robotické telo sa dokáže veľmi jednoducho pohybovať aj po schodoch a je prispôsobený nosnosti 13 kg. Výdrž batérie je približne 90 minút a podobný model ako je Spot sa využíva aj v USA. Tam je však na rozdiel od klasického Spota oveľa drsnejším robotom a Američania ho stihli vybaviť špeciálnymi zbraňami.

V Singapure Spota označujú ako robotického psa, ktorý sa snaží kontrolovať šírenie ochorenia COVID-19. Na začiatku pandémie to v krajine vyzeralo pokojne, avšak posledné týždne sa premenili na veľmi kritické obdobie. V súčastnosti evidujú viac ako 21 tisíc potvrdených prípadov (denne približne 500), avšak stále len 20 mŕtvych.

Okrem toho boli do parkov pridané aj drony, ktoré taktiež kontrolujú návštevníkov v konkrétnych oblastiach. No ešte pred zaradením Spota do denného života ľudí sa v Singapure objavil už aj iný malý robot s názvom O-R3. Vláda ho využila na vysielanie zvukových správ, ktoré ľudom pripomínali, aby sa nezastavovali v parkoch a záhradách.

Viete si predstaviť, že by boli pandemickí roboti aj u nás na Slovensku? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov. 

Zdroj: gizmodo.com

Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.