Najlepšie využitia Raspberry Pi

Raspberry Pi je jedným z najlacnejších a najuniverzálnejších počítačov na svete. Najnovší a najvýkonnejší model tohto mini počítača je generácia 4 Model B s cenou len 73,90 €. Jeho vývoj sa dostal do bodu, kedy sa už môže porovnávať zo staršími stolnými počítačmi. No ľudia ho používajú skôr na rôzne projekty. V tomto článku vám vďaka portálu toms’ guide ukážeme, na čo všetko sa dá použiť.

raspberry pi 4
Zdroj: wikimedia.org

Web server

Spotrebúva veľmi málo energie a môže fungovať 24/7 bez potreby chladiaceho ventilátora alebo zdvihnutia vášho účtu za elektrinu. Je tiež viac ako dostatočne výkonný na zobrazovanie webových stránok, či už prostredníctvom internetu, alebo priamo v miestnej sieti.

Herný emulátor

Ak ste dosť starí na to, aby ste si pamätali, keď ste počas svojho detstva upadli do svojej obľúbenej arkádovej hry, alebo aby ste strávili hodiny pred Nintendom, budete môcť všetky tieto zážitky zopakovať na vašom Raspberry Pi. Pomocou bezplatného systému RetroPie OS na akomkoľvek modeli Pi (dokonca aj na nulovej verzii) môžete hrať staré hry arkádové hry či hry na konzoly Game Boy, SNES a Atari.

Alexa

Pokiaľ je pre vás až príliš jednoduché si kúpiť domáceho pomocníka, ako je napríklad Alexa, tak vám stačí len mať wifi, reproduktor a mikrofín na svojom “Raspberryčku”. Návod na spojazdenie nájdete tu.

Raspberry Pi server
Zdroj: dribbble.com

NAS – Network attached storage drive

Keď chcete zdielať svoje dáta v kancelárii alebo v domácnosti, môžete skombinovať váš Raspberry Pi s hard diskom alebo USB pomocou týchto inštrukcií na vytvorenie NAS.

Bezpečnostná kamera

Za pomerne málo peňazí si môžte skonštruovať vlastnú bezdrôtovú bezpečnostnú kameru. Potrebujete len lacnejšiu verziu Raspberry Pi Zero W a Raspberry Pi Camera. Ďalej nasledujte tieto inštrukcie a môžte si napríklad skontrolovať, čo doma vyvádza váš pes.

BONUS: Minecraft server

So svojimi skromnými špecifikáciami by ste vôbec neočakávali, že na Raspberry Pi budete hrať hry. Môžte si však zahrať Minecraft. Toto šikovné zariadenia sa dokonca môže stať Minecraft serverom. Ak práve inštalujete štandardný operačný systém Raspbian, môžete hru ľahko spustiť.

Zdroj: tomsguide.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.