Američania mohli zabrániť 90 percentám úmrtí na koronavírus

Epidemiológovia Britta L. Jewell a Nicholas P. Jewell publikovali pre The New York Times mrazivú správu. Vláda aktuálne najviac postihnutej krajiny – USA – mohla podľa ich výpočtov zabrániť 90 % úmrtí na koronavírus. Rozdiel spravili len krátke 2 týždne.

Biely dom vydal nariadenia o sociálnom odstupe (tzv. social distancing) 16. marca, šestnásť dní po prvej oficiálnej smrti na COVID-19 na americkom území. Vyššie spomenutí experti teraz vypočítali, že ak by vláda USA nečakala tak dlho, mohla zabrániť väčšine doterajších smrtiam.

V čase písania tohto článku je celosvetovo evidovaných 2 128 000 prípadov nákazy. Len v USA bolo nakazených 653 000 ľudí, pričom doteraz zomrelo už cez 33 400 Američanov. Pokiaľ by nariadenie o sociálnom odstupe prišlo o týždeň skôr – 9. marca – úmrtí by dnes podľa výpočtov bolo o 60 % menej, čo je o 20 000 mŕtvych menej. Pokiaľ by nariadenie vstúpilo do platnosti o dva týždne skôr – 2. marca – zomrelo by o 90 % menej ľudí. Ušetrilo by sa tak takmer 30 000 životov.

Zdroj: nytimes.com, sciencealert.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.