Bude mať nový Samsung revolučný fotoaparát?

Samsung len nedávno predstavil 108 Mpx fotoaparát v Galaxy S20 Ultra a už plánuje opäť posunúť hranicu. Podľa informácií z portálu Sammobile juhokórejský gigant údajne pracuje na novom snímači. Tento snímač bude väčší a ponúkne ešte vyššie rozlíšenie ako pri S20 Ultra.

Senzor by mal mať veľkosť takmer 1″ a rozlíšenie 150 Mpx. S veľkou pravdepodobnosťou aj tento komponent by mal využívať technológiu Nonacell, v rámci ktorej sú zlučované informácie zo susediacich pixelov do jedného super pixelu. V tomto prípade by 150 Mpx senzor produkoval 16 Mpx snímky, pretože by zlučoval až 9 pixelov do jedného. Týmto spôsobom je možné docieliť lepšiu ostrosť fotografie a vyššiu citlivosť na svetlo. Pre porovnanie u 108 Mpx senzoru ide spravidla o fotografie s rozlíšením 12 Mpx.

Zdá sa, že pokročilá technológia zlučovania niekoľkých pixelov je dobrou motiváciou pre navyšovanie počtu pixelov. Teda za predpokladu, že vzrastie aj veľkosť samotného obrazového snímača, pretože väčší počet pixelov automaticky neznamená aj lepšie a kvalitnejšie fotografie. 150 Mpx snímač nie je pre Samsung konečné číslo a je viac ako pravdepodobné, že v budúcnosti sa dočkáme vyššej hodnoty.

150 Mpx senzor príde až koncom roka

Súčasné zdroje zároveň naznačujú, že by sa mohla opäť opakovať situácia z minulého roka. Samsung tak síce predstaví tento pokročilý senzor, ale najskôr ho ponúkne tretím stranám. Dá sa tak očakávať, že prvé “150-megapixelové smartfóny” opäť ponúknu na trhu firmy či značky ako Oppo, Xiaomi alebo Vivo.

150mpx
zdroj: gsmarena.com

Pre porovnanie aj prvý 108 Mpx senzor od Samsungu sa najskôr dostal do top modelu tejto čínskej značky. Používa ho Xiaomi Mi Note 10 a koncept Xiaomi Mi Mix Alpha. Samsung Galaxy S20 Ultra využíva jeho o niečo lepšiu verziu.

150 Mpx snímač má byť navrhnutý pre spojenie s čipsetom Snapdragon 875, ktorý bude predstavený až na konci roku 2020, pravdepodobne v decembri. Vlajkové lode Samsung by ho tak, teoreticky, mohli využívať až v roku 2021. Galaxy Note20 ním teda ešte vybavený nebude. Do úvahy pripadá až Galaxy S21 (alebo S30, ak Samsung zvolí takúto taktiku menovania zariadení).

Zdroj: sammobile.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.