Začala sa jar a s ňou taktiež aj otepľovanie severnej pologule našej Zeme. Zvyšujúce sa teploty však nemusia vždy spôsobiť radosť na tvári. Takúto situáciu, bohužiaľ, zažíva aj ďaleký východ Ruska. Sibír je v plameňoch a miestami to vyzerá naozaj zúfalo.

So situáciou v krajine nás oboznámil ruský minister pre mimoriadne situácie Evgeny Zinichev, ktorý zažíval podobné chvíle aj minulý rok. Ku dňu 27. apríla 2020 bolo pri území Krasnojarsku zdevastovaných ohňom 10-násobne väčšie územie ako tomu bolo v roku 2019.

Sibír v plameňoch
Zdroj: themoscowtimes.com

Sibír v plameňoch: Koľko škôd napáchal požiar?

V transbaikalskom regióne požiar spálil takmer 200 000 hektárov lesov. Presnejšie to predstavuje územie o veľkosti 1 883 km2. Príčinou sú zlé klimatické zmeny, ale podľa úradov pochádzajú požiare z viacerých zdrojov. Za obrovskú škodu môžu poľnohospodárske požiare, podpaľačstvo a neúmyselné založený oheň.

“Ľudia zabudli na pravidlá protipožiarnej bezpečnosti. V niektorých regiónoch je teplota už teraz okolo 30 °C. Všetci sa ponáhľajú von z izolácie a výsledkom je nárast teplotných bodov,” povedal vedúci federálnej lesníckej agentúry Rosleskhoz Sergei Anoprienko.

Podobná situácia ako v Austrálii

V súčasnosti je oblasť Sibíru vystavená nezvyčajne horúcemu počasiu a silnému vetru, čo predstavuje nebezpečnú kombináciu. NASA uvádza, že veterné podmienky z obdobia 23. apríla 2020 majú za následok obrovský počet požiarov. Celkovo bolo zasiahnutých až 9 sibírskych regiónov.

Priemerná globálna teplota sa každým rokom zvyšuje a tým sa v našej atmosfére produkuje viac oxidu uhličitého, čo môže do budúcna spôsobovať oveľa viac takýchto problémov. Požiare sa budú priemerne zväčšovať a ich výskyt bude častejší.

Sibír v plameňoch
Zdroj: themoscowtimes.com

Letné mesiace na Sibíri budú kritické

V rokoch 2017 a 2019 sme mohli na Sibíri vidieť niekoľko veľmi intenzívnych požiarov. V súčastnosti sú pokrytých ohňom viac ako 2 milióny hektárov porastov a lesných plôch.

Stále je však priskoro na takéto obrovské čísla a sezóna požiarov sa ešte len začína. Severná pologuľa si v najbližších mesiacoch prejde doslova peklom. Ruku do diela pridali mimoriadne teplá zima, vyprahnutá jar a, samozrejme, ľudský faktor.

Ruské prognózy na jún nevyzerajú vôbec prívetivo a boj s požiarmi sa stále nedarí vyhrať. Aj z toho dôvodu sa odhaduje, že tento rok bude najhorším v histórii sibírskych požiarov. O celej situácii vás budeme priebežne informovať.

Sibír sa ocitol v plameňoch a situácia vyzerá zúfalo. Podarí sa podľa vás dostať požiar pod kontrolu? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov.  

Zdroj: siencealert.com

Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.