Slnečná sústava odkrýva planétku Hygiea

Astronómovia dokázali určit tvar a rozmery záhadného objektu, ktorý ukrývala naša slnečná sústava. Informuje o tom portál Živé.

Hygiea bol doteraz známy gigantický asteroid, ktorý prvýkrát identifikovali pred 170 rokmi. Nachádza sa medzi Marsom a Jupiterom. Teraz ho však astronómovia môžu preklasifikovať na trpasličiu planétu, nakoľko bližšie skúmanie odhalilo jeho guľovitý tvar.

Aby bolo teleso identifiované ako trpasličia planéta, musí obiehať okolo Slnka, nebyť mesiacom a byť obklopené množstvom ďalších objektov, ktoré nepritiahla svojou gravitáciou. Štvrté a najpodstatnejšie kritérium je veľká hmotnosť, ktorú dokazuje guľovitý tvar. Dostatočne veľká hmotnosť objektu znamená gravitáciu natoľko silnú, že pod vlastnou váhou uhladí svoj nepravidelný tvar.

S veľkosťou 430 kilometrov môže byť Hygiea zaradená do rovnakej kategórie ako Pluto či Ceres. Ak však bude preklasifikovaná, bude predstavovať najmenšiu doteraz objavenú trpasličiu planétku v našej slnečnej sústave.

Zdroj: zive.aktuality.sk, P. Ševeček/Karlova univerzita

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.