Sony smartfón pre budúci rok

Portál GSMArena píše o správach z japonských médií, podľa ktorých bude Sony smartfón pre budúci rok poháňaný procesorom Qualcomm Snapdragon 865. Vlajková loď by mohla byť dostupná v dvoch špecifikáciách (4G a 5G), keďže samotný čip sa bude vyrábať v dvoch rozdielnych variantoch. Rozlišovať ich bude najmä cena.

Samotná vlajková loď spoločnosti Sony by údajne mala byť predstavená na MWC Barcelona 2020 (konferencia Svetového mobilného kongresu), ktorá sa koná 24.-27. februára budúceho roku. Poďme sa bližšie pozrieť na samotný procesor, ktorý bude poháňať tento Xperiu novej generácie.

Snapdragon 865

Výkonný 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 865 je nástupcom úspešného predchodcu Snapdragon 855. Pre spoločnosť šlo o veľký krok vpred, nakoľko šlo o prvý procesor založený na 7nm architektúre. Vďaka tomu mohol byť menší a energeticky efektívnejší, no taktiež ešte výkonnejší.

Snapdragon 855 s taktom 2,84GHz v niektorých vlajkových lodiach nahradil Snapdragon 855+ s vylepšenými 2,96GHz. To je rozdiel zhruba 4 %. Nový model s názvom Snapdragon 865 však prinesie radikálne odlišný takt.

Portál Gizmochina informoval o uniknutých testoch výkonu (benchmarkoch). Tie zobrazujú záhadné zariadenie s procesorom “QUALCOMM Kona for arm64” na matičnej doske “msmnile“. Tieto údaje nasvedčujú, že ide o testovacie zariadenie s procesorom, ktorého názov spoločnosť nechce odhaliť.

V benchmarkoch Geekbench je základný takt procesoru Snapdragon 855 1,78GHz (kvôli špeciálnym energeticky šetrným jadrám o nižšom výkone). Záhadný Qualcomm Kona čip má však základný takt 1,8GHz, čo z neho robí najvýkonnejší procesor svojho druhu od tejto firmy. To mnohým nedalo inú šancu než začať veriť, že naozaj ide o očakávaný Snapdragon 865.

Výkon na papieri

V samotnom teste Geekbench 4, ktorého výsledky si môžete pozrieť na tomto odkaze, získal údajný SD865 Single-Core skóre 4 149 a Multi-Core skóre 12 915. Pri SD855 sa tieto čísla pohybovali na úrovni 3 500 a 11 000, čo znamená, že čisto podľa tohto údaju vieme očakávať 15 % nárast výkonu.

Zaujímavé je, že výsledky nového najvýkonnejšieho procesoru pre Android smartfóny, ktorý bude používaný vo vlajkových lodiach pre rok 2020, sú nižšie ako výsledky tohtoročného Apple A13 Bionic čipu, ktorý sa nachádza v nových iPhonoch 11. Viac o nich sa dozviete na tomto odkaze. V skratke je však A13 Bionic v Single-Core skóre o 25 % a v Multi-Core skóre o 5 % výkonnejší ako spomínaný Snapdragon 865.

apple a13 iphone 11 chip cip procesor
Zdroj: mysmartchoice.org

Samozrejme, softvér dokazuje, že výkon na papieri ani zďaleka nie je definitívnym ukazovateľom rýchlosti a plynulosti zariadenia. Dodatočné nadstavby a neustále odľahčovanie softvéru operačného systému Android v posledných rokoch takmer uzatvorili medzeru medzi ním a iOS. Dnes už je výber zariadenia viac o subjektívnej preferencii ako objektívnej pravde, ktorá hovorí, ktorý mobilný telefón je jednoducho lepší.

Zdroj: gsmarena.com, geekbench.com, gizmochina.com, androplus.org,

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.