Sony Xperia 1 NOČNÝ TEST fotoaparátu

Sony Xperia 1 NOČNÝ TEST fotoaparátu – Dámy a páni, ako už možno viete, ak nás sledujete na našom Instagrame, do redakcie sa nám na chvíľu dostala nová vlajková loď od spoločnosti Sony. Zariadenie je prinajmenšom ambiciózne, pričom sa snaží konkurovať tým najlepším z najlepších.

Chystáme pre vás aj vlastnú recenziu. Ešte predtým sa však pozrieme na prvok novej Xperie 1, na ktorý je spoločnosť Sony hrdá. Začnime trojicou fotoaparátov: ako obstáli v našom nočnom teste, aké sú ich silné stránky a koľko slabín sme našli?

Špecifikácie

Sony Xperia 1 má tri zadné fotoaparátyštandardný snímač, teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením a senzor na zachytávanie širokouhlých záberov.

Štandardný fotoaparát

 • 12MP
 • Veľkosť pixelov 1,4μm (mikrometra)
 • Clona f/1,6
 • Ohnisková vzdialenosť 26mm (zorné pole 78 stupňov)

Teleobjektív

 • 12MP
 • Veľkosť pixelov 1μm
 • Clona f/2,4
 • Ohnisková vzdialenosť 52mm (zorné pole 45 stupňov)

Širokouhlý snímač

 • 12MP
 • Veľkosť pixelov 1μm
 • Clona f/2,4
 • Ohnisková vzdialenosť 16mm (zorné pole 130 stupňov)

TEST s fotografiami

Prvá trojica fotiek, ktorú môžete vidieť v galérii vyššie, by vám mali ukázať základné rozdiely medzi troma objektívmi. Všetky fotografie bratislavskej Starej tržnice boli fotené z rovnakej vzdialenosti.

Prvá vec, ktorú si tu môžete všimnúť, čo sa kvality týka, nesúvisí ani s technickým spracovaním senzoru či so softvérom. Ide o to, že širokouhlý fotoaparát môže byť v mnohých situáciách nevhodný na nočné fotografovanie. Ako si môžete všimnúť na samotnom zábere, sprava sa do fotky „nalialo“ svetlo z blízkej lampy – zatiaľ čo pri ďalších dvoch s tým problém nebol.

Na druhú stranu tú však sú situácie, kedy môžete zblízka odfotiť napr. veľkú budovu:

Zdroj: Andrej Cvik / Techpit.sk

Kvalita

Čo sa samotnej kvality nočných fotografií týka, je celkom obstojná. Áno, pravda je taká, že na trhu sú aj smartfóny, ktoré po tme fotia lepšie. Sony Xperia 1 si však vôbec nevedie najhoršie.

Všimnite si, že na fotografii nie je veľa šumu. To je preto, lebo softvér si v automatickom režime uvedomuje limity hardvéru.

Sony do novej vlajkovej lodi neosadilo najvýkonnejšie snímače pod slnkom mesačným svitom, mali teda na výber z dvoch možností. Buď mohli hardvér tlačiť za svoje možnosti, a to tak, že fotografie by boli omnoho svetlejšie, no kvalitou niekoľkonásobne horšie; alebo mohli výsledok utlmiť, kompletne stratiť detaily v tieňoch, no zachovať vyššiu ostrosť. Zvolená bola druhá možnosť.

Jednou zo bizarnejšie prevedených funkcií je automatický nočný režim. Sony Xperia 1 nemá manuálny nočný mód. Ak teda chcete na sto percent čo najsvetlejšiu fotografiu, budete sa musieť spoliehať na inteligenciu aplikácie. Tá automaticky vyhodnotí, v akom tmavom prostredí sa nachádzate, a podľa toho zapne nočný režim.

Ten funguje tak, že fotoaparát spraví viacero záberov. Nazbierané informácie potom softvérovo skombinuje do jednej výslednej fotky. V dnešnej dobe, obzvlášť pri 900-eurovej vlajkovej lodi, ide o samozrejmosť. Absolútne nezmyselné je však prevedenie. Ako používateľ sa totižto nemôžete sami rozhodnúť, či chcete alebo nechcete využiť tento nočný režim.

Zdroj: Andrej Cvik / Techpit.sk

Rozdiely medzi fotoaparátmi

Okrem jednoznačných rozdielov v ohniskovej vzdialenosti, a teda aj zorným poľom, sa trojica fotoaparátov líši aj inými vecami. Tou najhlavnejšou je… všetko?

Za posledné 2-3 roky, čo sa sekundárne a terciárne fotoaparáty stali vo vlajkových lodiach bežnejšie, sme si zvykli na jeden trend. Najkvalitnejší je vždy ten štandardný. Za ním nasleduje teleobjektív. No a najhoršiu kvalitu má širokouhlý snímač. Pri Sony Xperia 1 tomu nie je inak, no prekvapujúce je, že tieto rozdiely sú pri nočných fotografiách menej citeľné ako pri denných záberoch.

Čo sa týka dynamického rozsahu, pozrite sa na trojicu fotografií vyššie. Všimnite si, že v lampe na strednom zábere (štandardný fotoaparát) je jasne vidieť tvar žiarovky, zatiaľ čo pri ďalších dvoch je zavalená silným svetlom.

Nočné situácie najhoršie zvláda teleobjektív, a to z jasných dôvodov. Čím je dlhšia ohnisková vzdialenosť, tým viac záber reaguje aj na ten najmenší pohyb ruky. To je pri nočnom fotografovaní problém, keďže tmavé scenérie si vyžadujú pomalšiu rýchlosť uzávierky, teda viac príležitostí na rozmazanie fotografie malým pohybom roky. Naopak širokouhlý objektív tu má výhodu aj oproti tomu štandardnému.

Zdroj: Andrej Cvik / Techpit.sk

Sony Xperia 1 NOČNÝ TEST fotoaparátu – Zhrnutie

Viac o aplikácii sa dozviete v hlavnom teste fotoaparátu, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Väčšina konkurencie zvláda tmu lepšie. Xperia 1 však ťaží zo softvérovej filozofie spoločnosti, ktorá sa v divízii bezzrkadloviek chváli skvelým výkonom ISO.

Automatický nočný režim je pri slabo osvetlených záberoch dostačujúci. Vôbec však nestačí v situáciách, kedy nie je dostupné takmer žiadne svetlo (čo by však taký Google Pixel stále zvládol). Zaujímavé je aj rozhodnutie nedať používateľovi kontrolu nad zapnutím a vypnutím tohto módu.

Sony si nezaslúži nás potlesk. Zároveň však nie je dôvod byť prehnane nespokojný.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

 

Naše hodnotenie

 • Štandardný fotoaparát 7
 • Teleobjektív 6
 • Širokouhlý snímač 7.5
 • Nočný režim 4
 • Potlačenie šumu 7.5
 • Ostrosť 8
 • Overall 6.7
Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.