Sony Xperia 1 TEST fotoaparátu

Sony Xperia 1 TEST fotoaparátu – Dámy a páni, ako už možno viete, ak nás sledujete na našom Instagrame, do redakcie sa nám na chvíľu dostala nová vlajková loď od spoločnosti Sony. Zariadenie je prinajmenšom ambiciózne, pričom sa snaží konkurovať tým najlepším z najlepších.

Chystáme pre vás aj vlastnú recenziu. Ešte predtým sa však pozrieme na prvok novej Xperie 1, na ktorý je spoločnosť Sony hrdá. Začnime trojicou fotoaparátov: ako obstáli v našom teste, aké sú ich silné stránky a koľko slabín sme našli?

Špecifikácie

Sony Xperia 1 má tri zadné fotoaparáty: štandardný snímač, teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením a senzor na zachytávanie širokouhlých záberov.

Štandardný fotoaparát

 • 12MP
 • Veľkosť pixelov 1,4μm (mikrometra)
 • Clona f/1,6
 • Ohnisková vzdialenosť 26mm (zorné pole 78 stupňov)

Teleobjektív

 • 12MP
 • Veľkosť pixelov 1μm
 • Clona f/2,4
 • Ohnisková vzdialenosť 52mm (zorné pole 45 stupňov)

Širokouhlý snímač

 • 12MP
 • Veľkosť pixelov 1μm
 • Clona f/2,4
 • Ohnisková vzdialenosť 16mm (zorné pole 130 stupňov)

TEST s fotografiami

Na začiatok chcem dodať, že fotografie neboli nijakým spôsobom upravené. Fotené boli v automatickom režime, aby sme vyskúšali, ako bude fotoaparát používaný drvivou väčšinou používateľov v drvivej väčšine situácií. Aplikácia fotoaparátu na Xperii 1 je plná rôznych módov a funkcií, tým sa však dnes budeme venovať len okrajovo.

Prvá trojica fotiek, ktoré si môžete pozrieť vyššie, by vám mala ukázať základný rozdiel medzi troma snímačmi. Všimnite si taktiež farby a expozíciu. Pri teleobjektíve a širokouhlom fotoaparáte je vidieť ľahký nádych purpurovej. Fotografie z týchto foťákov sú taktiež o niečo teplejšie.

Estetika-neestetika, štandardný fotoaparát si viedol najlepšie, čo sa realistickej farebnej reprezentácie týka. Všimnúť si taktiež môžete rozdiel medzi tým, ako je Bratislavský hrad a kopec pod ním na rôznych fotografiách svetlý.

Problémy so správnou expozíciou

Na teleobjektíve je vidieť najlepšie, pretože som ho v zábere nemusel zachytiť aj so slnkom. Medzi štandardným fotoaparátom a tým širokouhlým je už však vidieť rozdiel, keďže na oboch záberoch je aj slnko. Ako vidíte, Sony senzory automaticky exponovali fotografiu na najsvetlejší bod (čo je dobre). Na fotke zo štandardného fotoaparátu je však samotný hrad svetlejší ako na tej ďalšej, čo znamená lepší dynamický rozsah.

Zdroj: Andrej Cvik / Techpit.sk

Aj keď je dynamický rozsah hlavného snímača lepší ako pri tom širokouhlom, v porovnaní s konkurenciou neexceluje. Ako môžete vidieť na záberoch vyššie (oba sú odfotené štandardným objektívom), meranie svetlosti je nekonzistentné.

Zdá sa, že softvér sa snaží vypľuť čo najsvetlejšiu fotografiu dokáže. Naľavo však vidíte, ako to počas dňa testovania dopadlo viackrát. Pri ľavej fotografii si taktiež môžeme všimnúť, že aj napriek tomu, že je priveľmi svetlá, v tieňoch neostal prakticky žiaden detail. A pri širokouhlom snímači je to ešte horšie.

Mne osobne širokouhlý fotoaparát nepríde veľmi zaujímavý, pretože je len hŕstka situácií, kedy sa vám hodí viac ako ten klasický. Mať ho je však určite lepšie, ako keby ho Sony do Xperie 1 nepridalo.

Širokouhlá fotografia; Zdroj: Andrej Cvik / Techpit.sk

Teleobjektív

Na opačnej strane tu máme teleobjektív. Ten je v mnohých situáciach omnoho užitočnejší. Navyše, zábery zachytené teleobjektívom vďaka dlhšej ohniskovej vzdialenosti pôsobia kvalitnejšie aj profesionálnejšie – aj keď nie sú.

Nediskutujem však o samotnej idey toho, ktorý fotoaparát je užitočnejší, ale o ich kvalite. Samozrejme, ako tomu býva u konkurencie, aj pri Sony Xperia 1 je štandardný fotoaparát najkvalitnejší. Len naozaj tesne za ním je však teleobjektív, ktorý má v porovnaní so širokouhlým objektívom fantastický dynamický rozsah.

Sony Xperia 1 TEST fotoaparátu
Teleobjektív; Zdroj: Andrej Cvik / Techpit.sk

Fotenie proti svetlu nie je s novou Xperiou veľký problém, ak sa teda aplikácia rozhodne zapnúť automatické HDR (high dynamic range). Ako s ostatnými funkciami, ani nad touto vám natívna aplikácia od Sony neponúkne možnosť rozhodnúť si, či ju chcete použiť. Na to musíte prejsť až do manuálneho módu, ktorý drvivá väčšina používateľov aj tak nepoužíva.

So zapnutým HDR je výsledok vcelku uspokojivý, aj keď neprekonáva kvalitu konkurenčných vlajkových lodí. Ako vidíte nižšie, oblačná obloha je síce exponovaná správne, pričom vidíme aj viacej zo stromov a kríkov, no množstvo detailov je v tieni aj tak stratených. Čo by sa pri správnom HDR stať nemalo.

Sony Xperia 1 TEST fotoaparátu
s Auto HDR / bez Auto HRD; Zdroj: Andrej Cvik / Techpit.sk

Mentalita využitia automatického HDR opisuje aj množstvo iných aspektov fotoaparátu, obzvlášť tých softvérových.

Sony Xperia 1 TEST fotoaparátu – ZHRNUTIE

Používanie fotoaparátu na smartfóne Sony Xperia 1 nie je najradostnejším zážitkom, no svoje funkcie spĺňa. Aplikácia je trochu neprehľadná, a je plná funkcií, ktoré v bežnom živote využijete len málokedy. Dizajn a rozhodnutia o umiestnení ovládajúcich prvkov tiež nie sú ideálne.

Najviac ma vytáčalo asi to, že keď som sa dotkol displeja, aby som smartfónu povedal, kam chcem zaostriť a na čo chcem exponovať, posuvný slider svetlosti nahradil ikonky, ktoré slúžia na prepínanie medzi objektívmi. Aby sa vrátili ikonky na voľbu objektívov, musel som sa prepnúť na predný fotoaparát a potom znova späť na zadný.

Softvérová filozofia Sony je bizarná, obzvlášť ak sa zamyslíme nad tým, aké kvalitné bezzrkadlovky táto spoločnosť vyrába. Farby raz pôsobia šedo a mútne, inokedy zasa žiaria teplom a sýtosťou. Podobne nekonzistentná je aj automatická expozícia.

Sony Xperia 1 TEST fotoaparátu
Zdroj: Andrej Cvik / Techpit.sk

Veľmi nekonzistentný je aj systém automatického zaostrovania, ktorý má problémy odhadovať, čo je váš subjekt. Keď však zaostríte, výsledok je prijateľný. Softvérové doostrovanie nie je prehnané.

Sony Xperia 1tri priemerné fotoaparáty, ktorých kvalita neohromuje a neprekonáva konkurenciu. Bežnému používateľovi postačia, no s cenovkou cez 800 € by sme čakali viac.

6.7

Naše hodnotenie

 • Štandardný fotoaparát 7.5
 • Teleobjektív 7
 • Širokouhlý snímač 5
 • Funkcie 8
 • Dynamický rozsah 6.5
 • Zaostrovanie 6
 • Aplikácia 7
 • Overall 6.7
Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.