Streamovacia služba Netflix je čoraz populárnejšou formou konzumácie obsahu. Zbohom, návšteva kina. Vitaj u nás, jednoduché pozeranie filmov z domu! Teraz sa však ukazuje nemilá pravda. Nová štúdia odhaľuje, že to, čo mnohí z nás vidia ako budúcnosť, túto budúcnosť v skutočnosti ničí. A popritom škodí zdraviu ľudstva a celej planéty. O čo teda vlastne ide?

Netflix
Zdroj: lifehacker.com.au

Streamovacia služba Netflix nás ničí

Všetci sme to zažili. Máme pred sebou nejaký dôležitý pracovný deadline, tlačí nás nadchádzajúca skúška na škole či sme si jednoducho sľúbili, že sa pôjdeme von socializovať, prípadne si zacvičiť. Vtom sa nám však „samovoľne“ zapne Netflix a spadneme do diery tzv. binge-watchingu. Rozpozeráme seriál. A púšťame si jednu epizódu za druhou.

Samozrejme, negatívny dopad prehnaného pozerania Netflixu (či YouTube alebo akejkoľvek podobnej platformy) si musel už každý z nás všimnúť sám na sebe. Odolať prokrastinácii je čoraz ťažšie. Len jedným kliknutím, 24 hodín denne, 7 dní v týždni nás len pár sekúnd delí od toho, aby sme si pustili ďalšiu epizódu, ďalší seriál, ďalší film.

Negatívny dopad na psychológiu človeka, ktorý má na svedomí impulzívna konzumácia obsahu, bol potvrdený v nespočetne veľa výskumoch. To, o čom sa však rozpráva menej, je dopad digitálneho rozmachu na fyzický svet. A to aj pomimo ľudského tela.

Streamovacia služba Netflix nás ničí mozog hlava
Zdroj: telegraph.co.uk

Zdravie nás, zdravie planéty

Ľudia, ktorí pozerajú do televízie viac ako 4 hodiny denne majú o 50% väčšiu šancu predčasnej smrti kvôli srdcovému ochoreniu. „Len 4 hodiny?“, pravdepodobne si hovoríte. Mnohí z nás totižto sedia a pozerajú do obrazovky aj 3-krát dlhšie. Každý jeden deň.

Nová štúdia, ktorú si dnes rozoberieme, sa však nezameriavala na tento faktor negatívnej stránky rastúcej popularity služieb ako Netflix. Výskum organizácie The Shift Project sa venoval neekologickej stránke streamovacích služieb. Ohromnému množstvu energie, ktoré je potrebné na presúvanie dát cez mobilné siete.

Podľa odhadov parížskej neziskovej organizácie budú do roku 20204% všetkých svetových emisií zapríčinené digitálnymi dátami. A, samozrejme, ich presunom. To je rapídny poskok oproti 2,5% emisií, ktoré mal digitálny svet na svedomí v roku 2013.

Pozeranie 10-minútového HD videa cez váš smartfón minie asi toľko energie ako použitie 2 000-wattovej elektrickej trúby na 5 minút. Takto abstraktné prirovnanie len ťažko opisuje problém. Keď sa teda autora výskumu Maxime Efoui-Hessa opýtali na ďalšie prirovnanie, opísal rozdiel medzi streamovaním a výletom autom do kina.

co2 ekologia priroda
Zdroj: videnskab.dk

2 hodiny streamovania HD filmu cez internet vyprodukujú 6 kilogramov CO2. Návšteva kina pritom, spolu s jazdou autom, vyprodukuje niekoľkonásobne menšie množstvo oxidu uhličitého (asi len 200 gramov). Prečo sa teda neustále rozpráva o ekológií áut, ale nikdy o ekológii Netflixu?

Komplikácie

Netflix dávnejšie zverejnil článok o tom, že ekologické problémy, spojené s konzumáciou energie, si plne uvedomujú. Momentálne pritom pracujú na tom, aby elektriku, ktorú ich služba využíva, dodávali z obnoviteľných zdrojov. V súčasnosti je spustených viacero takýchto projektov.

Merať však konkrétny dopad streamovacej služby ako Netflix na prírodu, Zem a ľudstvo ako také je nesmierne obtiažne. Sú tu však viaceré výskumy, ktoré potvrdzujú negatívny vplyv priamo na naše telo. Intenzívne sa debatuje o tom, že napríklad mladí ľudia majú čoraz menej sexu, čo veľa výskumníkov pripisuje digitálnej dobe. Nezávislá štúdia z Dánska zasa ukázala, že muži, ktorí dlho do noci pozerajú do obrazoviek, majú znížený počet spermií.

Streamovacia služba Netflix nás ničí
Zdroj: inhabitat.com

Žeby kvôli Netflixu vymrelo ľudstvo? Nie. To asi nehrozí… Je však zaujímavé sledovať pribúdajúci počet kritikov – hlavne z vedeckej komunity – ktorých začína narastajúca popularita bezcieľneho konzumovania obsahu na internete strachovať.

Sú podľa vás streamovacia služba Netflix a iné, sociálne siete ako Facebook či Instagram alebo všeobecne pozeranie do počítačov hrozby pre ľudstvo? Ako vnímate narastajúce ekologické obavy? Vaše názory nám zanechajte v komentároch.

Zdroj: comicbook.com, hollywoodreporter.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.