S počtom pribúdajúcich nakazených na COVID-19 sa objavujú aj nové symptómy. Koronavírus u pacientov zasiahol mozog a štúdie uvádzajú, že viac ako tretina z nich vykazuje neurologické príznaky.

Doterajším príznakom je vo väčšine prípadoch vírusová respiračná infekcia spôsobujúca horúčku, bolesť v krku, bolesť celého tela, kašeľ a únavu. Vo vážnejších prípadoch je to už dýchavičnosť alebo dýchacie ťažkosti.

Teraz už vieme, že ochorenie COVID-19 môže tiež infikovať bunky mimo respiračného traktu a spôsobiť aj veľa ďalších závažnejších problémov, akými sú poškodenie srdca alebo poruchy zrážanlivosti krvi. Okrem iného spôsobuje rad symptómov vyvolávajúce gastrointestinálne poruchy (hnačka, nevoľnosť).

koronavírus mozog
Zdroj: sciencealert.com

Ako nový koronavírus pôsobí na náš mozog?

Najnovšie štúdie zistili prítomnosť neurologických symptómov a pri infikovaných boli spozorované aj iné príznaky. Niekoľko pacientov pozitívnych na COVID-19 začalo trpieť na Guillainov-Barrého syndróm (spôsobuje svalovú slabosť a prípadne ochrnutie).

Nový koronavírus môže taktiež spôsobiť aj závažnú encefalitídu (zápal a opuch mozgu) u zdravých a mladých ľudí s inými miernymi príznakmi. Čína a Francúzsko po výskume potvrdili, že 36 % pacientov má neurologické príznaky. Mnohé z nich sú len mierne ako napríklad bolesť hlavy alebo závrať.

Čoraz častejšie sa taktiež vyskytujú prípady, kedy človek zažíva stratu čuchu alebo chuti, svalovú slabosť, mozgovú príhodu, záchvaty a halucinácie. V najhorších prípadoch útočí koronavírus aj hlbšie a zapríčiňuje zmeny vo vedomí ako je dezorientácia. Nechýba ani nepozornosť a poruchy pohybu. Po zotavení môžu niektoré neurologické problémy pretrvávať.

Zdroj: medscape.com

Nešpárajte sa v nose!

Koronavírus SARS-CoV-2 (vírus ťažkého akútneho respiračného syndrómu) vyvoláva ochorenie COVID-19 (Coronavirus disease 2019), ktoré môže spôsobiť neurologické poruchy priamym infikovaným mozgu alebo v dôsledku silnej imunitnej odpovede. Infekcia sa do hlavy dostane pravdepodobne pomocou čuchových neurónov v nose, ktoré vírusu umožnia šírenie z dýchacích ciest do mozgu.

Na povrchu buniek v ľudskom mozgu sa nachádza proteín ACE2. Ten sa podieľa na regulácii krvného tlaku a je taktiež receptorom, ktorý koronavírus využíva ako vstupné dvierka pri infikovaní buniek.

Proteín ACE2 sa taktiež nachádza na povrchu endotelových buniek, ktoré ak sa infikujú, vírus sa pomocou nich dokáže dostať z dýchacích ciest do krvi. Krv vírus zavedie až do mozgu a cez hematoencefalickú bariéru preniká dnu.

Aj keď to znie znepokojujúco, respiračné vírusy prenikajúce do mozgu sú našťastie len zriedkavým javom. No ako sme už mohli zistiť, nový koronavírus netreba podceňovať. Stále nás vie, žiaľ, nemilo prekvapiť a doposiaľ sa ním nakazili už viac ako 3 milióny ľudí. Počet úmrtí podľa WorldoMeters prekonal hranicu 200 000, pričom ku dnešnému dňu bolo vyliečených 915 000 ľudí.

Čo hovoríte na nový koronavírus, ktorý dokáže zasiahnuť aj mozog? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov. 

Zdroj: theconversation.com

Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.