Kedy bude hotová vakcína na koronavírus?

Smrtiaca nákaza s označením 2019-nCoV aj naďalej desí verejnosť i odborníkov po celom svete. Všetko aktuálne stojí na ľuďoch a ich schopnosti starať sa o seba a vyhýbať sa potenciálnym prípadom, keďže vakcína na koronavírus nebude hotová tak skoro. Vedci sa však ponáhľajú, ako to len ide.

Ako uvádza oficiálna správa situácie od WHO (Svetová zdravotnícka organizácia)6. februára, celosvetovo bolo potvrdených už 28 276 prípadov infekcie v 25 krajinách. V Číne, kde sa smrteľný vírus začal šíriť, zomrelo už minimálne 564 ľudí, pričom 3 859 ľudí sa nachádza vo vážnom stave.

Závažnosti vírusu je priamo úmerná aj snaha vyvinúť liek, resp. vakcínu, ktorá by koronavírus nielen potlačila, ale narovno zlikvidovala. Experti z oblasti hovoria, že celosvetový súboj s nákazou sa chváli jednými z najrýchlejších reakcií v nedávnej histórii, kedy ľudstvo čelilo potenciálnej epidémii. Avšak, experimentálna vakcína na SARS sa vyvíjala až 20 mesiacov.

Vakcína na MERS (vírus z rovnakej rodiny ako SARS a nCoV), ktorý bol prvýkrát zaregistrovaný v roku 2012, dodnes nebola vyvinutá.

pocet ludi ktori zomreli na koronavirus
Zdroj: independent.co.uk

Vyššia závažnosť situácie

Odborníci z viacerých svetových krajín aplaudujú snahe čínskej vlády ohľadom transparentnosti. Ešte 10. januára tamojší vedci odhalili genetickú sekvenciu koronavírusu, ktorú následne zverejnili na internete. To ostatným dovolilo taktiež okamžite začať pracovať na vakcíne.

Tentokrát je na našej strane moderná medicína. Kate Broderick zo spoločnosti Inovia Pharmaceuticals, ktorá spolupracuje s firmou CEPI na vakcíne pre koronavírus, odhalila silu počítačov pri ich práci:

„Stiahli sme tie [genetické] sekvencie, okamžite ich analyzovali cez náš počítačový algoritmus, ktorý používame na vývoj DNA liekov a asi o 3 hodiny neskôr sme mali hotovú DNA vakcínu proti koronavírisu.“

„Keďže sme už tak ďaleko pri vývoji vakcíny na MERS, sme v perfektnej pozícii využiť naše poznatky pri boji s týmto novým koronavírusom,“ dodala Broderick. Tú dopĺňa generálny riaditeľ firmy CEPI, ktorý varuje, že „úspech nie je garantovaný,“  no vďaka technológiám by chceli začať s klinickým testovaním na ľuďoch už o 16 týždňov.

Vedci z Kráľovskej vysokej školy v Londýne oznámiil, že už v prvej polovici februára začnú svoju vakcínu testovať na zvieratách a do pár mesiacov aj na ľuďoch.

Rôzne farmaceutické spoločnosti vyvíjajú lieky na základe revolučných metód, ktoré ešte zopár rokov dozadu neboli možné. Univerzita v Queenslande (UQ) pracuje s modelom „molecular clamp„. Vakcínu by chceli na trh priniesť do 6 mesiacov. Americká firma Moderna Therapeutics zasa pracuje na lieku založenom na RNA – molekulách, ktoré pomáhajú bunkám produkovať proteíny, ktoré bojujú s nákazami organizmu.

cinsky koronavirus
Zdroj: currency.com

Ďalšie možnosti a varovanie na záver

Vedci z virologického ústavu vo Wu-chane oznámili, že experimentálny liek Remdesivir, ktorý bol vyvinutý na súboj s Ebolou, v laboratórnych podmienkach „veľmi efektívne“ bojuje s koronavírusom. Už čoskoro by v Číne mali začať klinické testy tohto lieku. Ten by mohol pomôcť spomaliť šírenie nákazy, kým budú vyvinuté normálne vakcíny.

Koronavírus je neuveriteľnou skúškou pre ľudstvo. Spolupráce viacerých farmaceutických firiem a štátnych inštitúcií prakticky každej svetovej veľmoci by nám však mohli pomôcť v budúcnosti ešte lepšie reagovať na potenciálne hrozby.

„S tým, že toto je skutočne jeden z prvých prípadov vypuknutia nákazy, počas ktorého sa súčasne a proaktívne skúšajú rôzne možnosti, možno nájdeme prístup, ktorý môže byť využitý v budúcnosti, a ktorý dovolí vakcínam mať veľký dopad v krátkom časovom merítku,“
povedal Amesh Adalja, doktorand z Univerzitného centra Johna Hopkinsa pre zdravotnú bezpečnosť.

Aj napriek neuveriteľnému pokroku a pomoci od najmodernejších technológií vakcínu najskôr uvidíme o niekoľko mesiacov. Prioritou dovtedy ostáva prevencia. Zatiaľ jedine tá zabráni ďalšiemu šíreniu vírusu a ostane viac prostriedkov na liečenie nakazených.

Prevencia zahŕňa jednoduché opatrenia, ako napríklad časté umývanie rúk či vyhýbanie sa nakazeným (aj potenciálne nakazeným). V prípade infekcie dýchacích ciest je treba čo najskôr vyhľadať zdravotnú starostlivosť.

Zdroj: healthline.com, cnbc.com, sciencealert.com

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.