Vedci objavili v Brazílii nový vírus

Výskumníci ostali ohromení potom, čo objavili nový vírus v Brazílii. Zatiaľ sa zdá, že identifikovať jeho pôvod a zloženie bude veľmi ťažké, nakoľko sa nepodobá na takmer nič, čo poznáme. Objavil oznámili v oficiálnom prehlásení cez portál bioRxiv.

Tzv. “Yaravirus” bol pomenovaný po Yare, taktiež známej pod menom Iara“matka všetkých vôd”. V brazílskej mytológii ide o nádhernú bytosť, podobou podobajúcu sa na morskú pannu, ktorá podľa legiend lákala moreplavcov pod vodu. Zvyšok si môžete domyslieť.

Vírus s vodou naozaj úzko súvisí, keďže bol nájdený v jednobunkových organizmoch (amébach, resp. meňavkách) z umelého jazera v Južnej Amerike. Keď sa vedci pokúsili identifikovať genóm, teda DNA štruktúru yaravírusu, zostali v šoku. Z viac ako 90 % sa totižto bunky vírusu skladajú z génov, ktoré doteraz neboli nikde nájdené.

Veľké zistenie

“Množstvo neznámych proteínov, z ktorých sa yaravírus skladá ukazuje na rôznorodosť existujúcu vo svete vírusov. A tiež to, aký veľký potenciál na objavenie nových genómov tu je,”
uzavreli vedeckí autori štúdiu.

Jeden vedec, ktorý nemal s objavom nič spoločné, na svojom Twitteri spomenul, že yaravírus odkazuje na kopu ďalších, doteraz neznámych biochemických procesov. Ukazuje nám to, ako veľmi málo vieme o mikroskopickom svete, ktorý nás obklopuje a v niektorých prípadoch aj ohrozuje.

Len toto storočie boli objavené tzv. veľké vírusy, ktoré zmenili naše chápanie infekcií. Ukázalo sa, že ich genetické sekvencie sú omnoho komplexnejšie a majú schopnosť vytvárať proteíny – čo im dáva možnosť replikovať a prepisovať DNA. Novoobjavený yaravírus môže byť ďalším veľkým krokom ku detailnému chápaniu toho, ako presne vírusy fungujú.

Čím lepšie budeme vírusom a ich schopnostiam rozumieť, tým efektívnejšie budeme môcť identifikovať a likvidovať tie, ktoré sú pre nás reálnou hrozbou.

Svetom sa momentálne šíri koronavírus, ktorý podľa oficiálnej správy WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) nakazil už vyše 40 000 ľudí a zabil 910 ľudí. Ide o kontext, ktorý potvrdzuje dôležitosť práce brazílskych virológov, ktorí objavili a momentálne podrobne skúmajú nové genómy.

Zdroj: sciencealert.com, biorxiv.org, complex.com, independent.co.uk

Tagy:
About the Author

Life isn't as serious as it seems.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.