Po úspešnom testovaní pacientov s COVID-19 sa vedcom konečne podarilo zistiť ten správny liek na koronavírus. Rozsiahle štúdia potvrdzujú, že remdesivir sa ukázal ako účinný nástroj pri zachraňovaní ľudí s vážnym priebehom ochorenia.

NIAID (Národný inštitút alergických a infekčných chorôb) v spolupráci s farmaceutickou spoločnosťou Gilead uskutočnili výskum, ktorého výsledok nás teší. Liek vraj znižuje úmrtnosť a skracuje dobu liečenia pozitívne testovaných novým koronavírusom.

liek na koronavírus
Zdroj: livescience.com

„Liek na koronavírus skracuje dobu liečenia o 30 %,“

vyhlásil imunológ a expert Bieleho domu na koronavírus Anthony Fauci, podľa ktorého dokáže remdesivir vírus zablokovať. Dĺžka liečby sa u niektorých pacientov znížila o štyri dni.

Okrem toho sa ukázalo, že liek znižuje aj úmrtnosť na COVID-19, a to presne o necelé 3 %. Štúdiu uskutočnili na vzorkách odobratých 800 pacientom, pričom ani jeden z pacientov alebo lekárov netušil, kto z testovaných dostal remdesivir a kto placebo.

Vlastnú štúdiu uskutočnila aj spoločnosť Gilead vyrábajúca remdesivir, ktorá otestovala 6 000 dobrovoľníkov. Výsledky boli podobné, ale nie všetky krajiny hlásia úspech. V Číne liek na koronavírus zlyhal, za čo však môžu nesprávne štatistické parametre a nevytvorenie placebo skupiny.

liek na koronavírus Fauci
Zdroj: fox5sandiego.com

„Máme dôvod na optimizmus“, povedal Anthony Fauci

Hlavný poradca Donalda Trumpa vyhlásil, že farmaceutická spoločnosť Gilead už vedie rokovania s vládou o skorom uvoľnení remdesiviru pre najakútnejšie prípady.

Treba poznamenať, že liek sa testoval iba na ľuďoch už hospitalizovaných. To znamená, že remdesivir budú dostávať len vážne chorí pacienti a nie tí, ktorí zažívajú len mierne alebo skoré príznaky ochorenia. Takto sa k celej situácii vyjadril Faudi na jednom z každodenných briefingov:

„FDA (Úrad pre kontrolu potravín a liečiv) už s firmou Gilead pracuje na mechanizme, ktorý zaistí ľahký prístup k lieku pre tých, ktorí ho najviac potrebujú.“

Liek sa dá stále považovať za experiment a na skutočnú vakcínu s niekoľkonásobnou účinnosťou si budeme musieť ešte počkať. Celosvetovo je potvrdených viac ako 3 300 000 pozitívne testovaných prípadov, pričom 230 000 ľudí novému koronavírusu podľahlo. Počet vyliečených prekonal hranicu 1 000 000.

Keby bol dostupný aj u nás, mali by ste záujem o tento „liek na koronavírus“? O  vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov. 

Zdroj: sciencealert.com

Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.