Výrobca zdravotníckych pomôcok Abbott získal krízové povolenie od amerického Úradu pre potraviny a liečivá (FDA) pre nový test na koronavírus. Ten by mal poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v rôznych prostrediach získať výsledky takmer okamžite.

Test totiž dokáže detegovať ochorenie COVID-19 do 5 minút pri pozitívnom testovaní a do 13 minút pri negatívnom testovaní. Spoločnosť Abbott v piatok oznámila, že testy možno použiť v ambulanciách urgentnej starostlivosti a na pohotovostných oddeleniach nemocníc.

test na Koronavirus v rakusku
Zdroj: rt.com

Bude nový test na koronavírus účinnou zbraňou proti šíreniu pandémie?

Fungovať budú na paltforme ID NOW, ktorá sa používa na detekciu chrípkových vírusov typu A a B, a taktiež aj respiračného syncytialného vírusu. Produkcia sa začne od 6. apríla a do systému americkej zdravotnej starostlivosti budú poskytovať až 50 000 testov denne.

Na získanie výsledkov používa spoločnosť Abbott molekulárny test chemických roztokov. Ten slúži k nájdeniu skrytého vírusu a dokáže rozlíšiť, či sú symptómy spôsobené chrípkou alebo je príčinou COVID-19.

Pomalé testovanie bolo jedným z najväčších problémov v boji USA s novou pandémiou. Ako teda môžeme vidieť, nezodpovednosť amerického národa viedla vedcov k tomu, aby čo najrýchlejšie vyvinuli potrebné testy.

test na koronavirus
zdroj: cnbc.com

USa, nové epicentrum nákazy, presiahlo hranicu 250 000 nakazených

No reálne čísla môžu byť podľa štatistických úradov až 10-krát vyššie. A to sa netýka len USA, ale každej jednej zasiahnutej krajiny. Momentálne sa nová pandémia dostala už do 181 krajín sveta a celosvetovo máme zaznamenaných viac ako 1 100 000 nakazených. No v skutočnosti to už môže byť viac ako 10 000 000 – dôvodom je nízke testovanie a započítavanie len tých ľudí, pri ktorých sú preukázané symptómy.

Ako teda môžeme vidieť, USA sa konečne pri prevencii posúva smerom vpred. Avšak povedzme si úprimne, načo sú im testy, ak nevedia zaviesť povinné nosenie rúšok? Je len otázkou času, kedy sa prezident USA Donald Trump “odhodlá” aj k takémuto kroku.

Spoločnosť Abbott očakáva, že mesačne dokážu vyrobiť približne 5 000 000 testov na COVID-19.  Ako to celé dopadne uvidíme až postupom času a určite vás budeme o všetkom informovať.

Čo hovoríte na nový test na koronavírus? Podarí sa v USA zredukovať šírenie nákazy a postavia sa k celej situácii zodpovedne ako v iných krajinách? O vaše názory sa s nami nezabudnite podeliť v sekcii komentárov. 

Zdroj: gizmodo.com

Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.