Záhada vesmírnych rádio signálov, ktorá dlhé roky trápila astronómov, bola vyriešená a dopomôcť k tomu mal magnetar s označením 1935 + 2154.

Magnetar je najsilnejší magnet, aký vo vesmíre poznáme. Tento druh neutrónovej hviezdy vydrží iba desaťtisíc rokov, ale aj takéto „krátke“ obdobie dopomohlo k novému záveru.

záhada rádio signálov
Zdroj: edgy.app

Záhada vesmírnych rádio signálov

28. apríla 2020 zaznamenali observatória po celom svete rýchle rádiové signály (FRB) sprevádzané milisekundovými výbojmi. Tie pochádzali z vyhasnutej hviezdy vzdialenej približne 30 000 svetelných rokov.

Práca na tomto výskume trvá už dlhé obdobie a astronómovia sa snažia analyzovať množstvo údajov. Zdá sa však, že mnohí vedci súhlasia s tvrdením, že mohlo ísť skutočne o FRB. Takto sa k situácii vyjadril jeden z astronómov Shrinivas Kulkarni, ktorý taktiež zachytil rádiové signály:

„Tento druh, v mysliach väčšine ľudí, je pôvodom založený na rýchlych rádiových signáloch. Tak ako vychádza z magnetarov.“ 

záhada rádio signálov
Zdroj: siencealert.com

Odkiaľ pochádzajú rádiové signály?

FRB sú jedným z najzaujímavejších záhad vo vesmíre. Sú to mimoriadne silné rádiové signály, ktoré pochádzajú z vesmíru a ich zdroje sú od nás vzdialené niekoľko miliónov svetelných rokov. Niektoré z nich vypúšťajú viac energie ako 500 miliónov hviezd podobných slnku. Ich trvanie sa však rovná žmurknutiu oka a väčšina z nich sa neopakuje. Aj preto je veľmi náročné ich predvídať, sledovať a porozumieť im.

Možné vysvetlenie rádiových signálov pochádzalo pôvodne zo supernov, čo je, žiaľ, veľmi nepravdepodobné. Jedinou možnosťou teda ostávajú magnetary, ktoré svojou činnosťou vyprodukovali FRB.

záhada rádio signálov
Zdroj: space.com

Môže za všetko magnetar?

V tomto prípade sa jedná o mimoriadne zvláštny typ neutrónovej hviezdy s extrémne hustými zvyškami jadra, ktoré zostali po tom, čo sa masívna hviezda dostala do stavu supernovy. Magnetary však majú oveľa silnejšie magnetické pole ako obyčajné neutrónové hviezdy (1000-krát silnejšie). Keď sa gravitačná sila snaží udržať hviezdu pohromade, magnetické pole je tak silné, že skresľuje tvar hviezdy. To vedie k nepretržitému napätiu medzi dvoma silami, vysvetľuje Kulkarni:

„Ak rovnaký signál pochádza z blízkej galaxie, ako niektoré z FRB galaxií, aj pre nás to bude vyzerať ako FRB. Niečo také sme ešte nikdy nevideli.“ 

Zo zistení teda vyplýva, že vesmírne rádiové signály vznikajú vďaka magnetarom, ktoré svojou akciou vyvolajú reakciu. Jedinou smutnou správou môže byť fakt, že FRB nepochádzajú od civilizácie situovanej v inej galaxii, ako si niektorí mysleli, ale vzájomným pôsobením vesmírnych telies.

Vedeli ste, že záhada vesmírnych rádio signálov trápila astronómov dlhé roky? Ste s novými zisteniami spokojní? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov. 

Zdroj: sciencealert.com

Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.