Dve obrovské databázy obsahujúce súkromné dáta viac ako 300 miliónov používateľov sa zo sociálnej siete Facebook dostali na verejnosť. Zverejnené boli rôzne identifikačné údaje, telefónne čísla a mená.

Takýto škandál zistil výskumný pracovník v oblasti bezpečnosti Bob Diachenko, ktorý objavil problém ešte minulý rok v decembri. V tom čase zistil, že do sveta unikla prvá databáza. Jeho podozrenie bolo nakoniec pravdivé a k dnešnému dňu sa problém so šírením súkromných dát prehĺbil.

Môže za odhalené súkromné dáta Facebook?

Experti sa domnievajú, že rozsiahly zber užívateľských údajov Facebooku zhromaždili kybernetickí zločinci vo Vietname. Tým sa podarilo pomocou nelegálnej akcie prelomiť API.

facebook
Zdroj: marketingland.com

API (Application programming interface) je v preklade “rozhranie pre programovanie aplikácií” a tento termín je používaný v programovaní. Podľa dôkazov, ku ktorým sa už dostali kompetentné orgány, vyššie napísané informácie boli potvrdené.

Bob Diachenko sa preto rozhodol upovedomiť poskytovateľa internetových služieb, ktorý spravuje IP adresu exponovaného serveru. Uniknuté informácie už však boli zverejnené na hackerskom fóre, kde si ich ostatní mohli stiahnuť jedným kliknutím.

Z Facebooku sa dostali informácie aj z druhej databázy

Ešte len pred nedávnom sa na verejnosť dostala správa, že z centrály Facebooku uniklo ďalších 42 miliónov údajov. Tento kybernetický útok by mala mať na svedomí tá istá zločinecké organizácia, ako aj v prvom prípade.

Útočníci však nezabudli do svojho diela vložiť aj vtipný prvok, kedy všetky údaje nahradili fiktívnymi dátami s názvami databázplease_secure_your_servers.

Facebook súkromné dáta
Zdroj: mentor.com

Prvá databáza obsahovala približne 267 miliónov užívateľov a väčšina z nich pochádza z USA. Všetky uniknuté súkromné dáta obsahovali Facebook ID, telefónne číslo, celé meno a časové pásmo.

Druhý exponovaný súbor dát obsahoval rovnaké záznamy ďalších 42 miliónov užívateľov. Tieto údaje neboli úplne rovnaké ako v prvom prípade a väčšina z nich obsahovala profilové informácie, e-mailové adresy a iné osobné údaje.

Ak sa chcete podobnej situácii vyhnúť, nastavte si účet na súkromný. To by malo ako čiastočná prevencia pomôcť. O vaše názory sa s nami nezabudnite podeliť v sekcii komentárov. 

Zdroj: techradar.com

Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.