Gigantická sociálna sieť si na svoju novinku bude musieť chvíľu počkať a zoznamka Facebook Dating sa v Európe ešte tak ľahko neukáže. Dôvodom majú byť írske úrady pre ochranu osobných údajov.

Služba Facebook Dating sa mala spustiť presne 14. februára počas sviatku zamilovaných. Úradníci však zniesli obavy, podľa ktorých sa Facebook nesprával v súlade s právnymi predpismi EÚ.

Najnovšia konkurencia Tinderu využíva kombináciu troch silných sociálnych platforiem – ako sú Facebook, Instagram a WhatsApp. Nebudú chýbať ani všetkými obľúbené stories, ktoré sú najviac využívané na sociálnej sieti Instagram.

zoznamka Facebook Dating
Prvý pohľad na Facebook Dating; Zdroj: thenextweb.com

Bude zoznamka Facebook Dating sprístupnená už čoskoro?

Podľa zákona o ochrane súkromia (GDPR) sa od spoločnosti Facebook vyžaduje, aby ešte raz preskúmali možné spôsoby spracovania údajov. Inými slovami, ak chce Facebook zoskupovať toľko dát potrebných pre vznik zoznamky, musí preukázať, že si tento právny krok uvedomuje.

To si vyžaduje zaslanie posudku kompetentným orgánom, ktorých úlohou bude zistiť, či je spracovanie osobných údajov bezpečné a v súlade so zákonmi.

Ako už môžeme vedieť, európske ústredie Facebooku sídli v Dubline, kde sa o tento prípad postará priamo Írska komisia pre ochranu údajov. Facebook pochybil v tom, že o svojom postupe neinformoval včas a zákonné orgány EÚ ich novinku Facebook Dating museli stiahnuť.

zoznamka Facebook Dating
Zdroj: businessinsider.com

V čom Facebook pochybil?

Facebook vraj oznámil príchod novej služby až 3. februára so slovami, že 13. februára sa dočká svojej premiéry. To sa, samozrejme, Európe nepáčilo, pretože takýto postup mali podľa zákona predložiť 8 až 14 týždňov pred naplánovaným spustením. Takto sa k celej situácii vyjadril Graham Doyle, komisionár pre ochranu dát:

“Neobdržali sme žiadnu dokumentáciu s oznámením o úmysle zaviesť Facebook Dating.”

Írska komisia pre ochranu údajov uviedla, že jej neboli poskytnuté žiadne relevantné dokumenty. 10. februára navštívili úradníci ústredie Facebooku v Dubline, aby vzniknutý problém vyriešili. Ich podmienkou bolo predloženie príslušnej dokumentácie do 14. februára, no tak sa do dnešného dňa nestalo. Facebook o dva dni po návšteve pozastavil uvedenie zoznamky na dobu neurčitú.

Komisia pre ochranu údajov sa prípadu dôkladne venuje. Ako to však dopadne zatiaľ nevieme, ale ak bude všetko v poriadku, zoznamka Facebook Dating sa určite ukáže aj na Slovensku.

Uchytí sa podľa vás nová zoznamka, alebo sa jej bude verejnosť vyhýbať? Vaše názory na túto tému nám nezabudnite napísať do komentárov. 

  Zdroj: engadget.com

Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.